Întrebare recomandată | bya2011 a întrebat:

Am pielea extrem de uscata in unele zone ale fetei. Stie cineva niste masti pentru piele uscata, dar care sa nu imi incarce tenul sau sa imi blocheze porii, din moment ce am probleme si cu acneea? Fundaaa! Multumesc anticipat :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adeee20 a răspuns:

He, he...
Și eu sunt printre nenorocoasele care au avut probleme cu acneea. și am încercat tooot felul de tratamente, medici etc și fără vreun rezultat.
Asta până când am descoperit o metodă naturală de-a scăpa de coșuri. Uleiul de argan. Și-a făcut efectul de minune.
Găsești la farmacii, undeva în jur de 15lei sticluța de 10ml (nu te speria, nu e puțin deloooc, ajung 2-3 picuri să-ți masezi pe toată fața).
Și uite așa, uleiul o să-ți hidrateze fața și o să te ajute și-n lupta cu acneea.
Good luck!

6 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Trebuie sa te hidratezi foarte bine si in special cu apa,pe langa sucuri din fructe,ceai,supe,ciorbe. Apoi,in legatura cu acneea, ar trebui sa te vada un medic, deoarece aceasta depinde de ce consumi, de hormoni, de cum iti ingrijesti tenul.Nu folosi diferite preparate din farmacii, fata sa te consulte un medic, deoarece acneea poate sa apara din diferite motive.Sigur o sa-ti recomande si niste analize.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste o crema pentru hidratare oricare (de preferat Nivea) pe un termen mai lung si o sa vezi rezultatele.

| handmade534 a răspuns:

Cel mai bine mergi la un dermatolog daca ai probleme cu acneea. Un dermatolog iti poate recomanda produsele potrivite tipului tau de ten. Daca totusi nu vrei sa pierzi timp si bani mai bine incerca niste masti naturale pe baza de miere, argila. Si in niciun caz nu folosi produse ce contin alcool pentru ca acestea iti usuca pilea foarte mult, astfel facand-o sa secrete si mai mult sebum, blocandu-ti porii.

| bya2011 explică (pentru handmade534):

Deja am fost la dermatolog, si cremele pe care mi le-a prescris, nu prea m-au ajutat.

| handmade534 a răspuns (pentru bya2011):

In mod normal ar fi trebuit sa te puna sa faci niste analize hormonale, sa faca o biopsie bla bla. Ii doare undeva.

| Costache_Petre_1973_o76f a răspuns:

La frizerie este tot ce vrei cu bani...le explici si te ajuta dureaza minim 2 saptanini, asta asa sa stii. Bafta!