| DiannaDi a întrebat:

Am primit pentru o infecție dentară de la stomatolog, antibiotic de 1000. A zis sa iau unul dimineata si unul seara. Nu e cam mult? Voi ati luat vreodata 2 antibiotice pe zi de 1000, fiecare? Eu doar unul pe zi luam cand raceam, de exemplu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am avut apendicita cu peritonita si septiciemie. Imi faceau 4 perfuzii pe zi. Toate erau cu antibiotice. Am stat 2 luni si jumatate in spital si ajunsesem tot numai gauri. Acum depinde si de cat de puternic este antibioticul dar al 12 ore nu-i mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Augmentin ti a dat?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Răceala e una infecția la măsea alta. Daca medicul a zis așa.

| Freya1 a răspuns:

Și mie îmi pare mult, dat eu știu, dacă medicul spune...

Măcar dacă ti-a dat un pansament gastric.

| Dismally a răspuns:

Da, se ia la 12 ore.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Ce antibiotic ai primit? Antibioticele din zilele noastre sunt mai puțin concentrate..., deci nu te speria! Numai bine!

| sammie a răspuns:

E destul de mult sincer. Dar dacă doctorul/ medicul tău spune că asta îți va face bine atunci mai bine l-ai sculta.

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

Stiu ca se iau la 12 ore, eu asa am luat dupa rezectia apicala