| AdaRuxAndRA a întrebat:

Am puroi la un deget de la mana. Ce pot face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe masa de puroi NU se aplică/pune spirt!
Trebuie să-l deschizi, să storci toată mizeria, dai cu apă oxigenată, pansezi. Repeți și mâine la fel, timp de trei-patru zile până se curăță tot puroiul, apoi aplici unguent cu antibiotic.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Sau de fapt are două variante...
1) E deștept și se duce la medic ( nu știm despre ce fel de infecție vorbim )
2) E prost și stă așa fără să facă nimic și atunci oricum va ajunge la medic doar că poate fi prea târziu.

9 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Se numeste panaritiu. Pune-l in spirt(de preferat cu crin ) si iti va trece.Eu fac chestii de astea destul de des de la curatatul unghiilor.

| ovidius a răspuns:

1. Spargi buba.
2. Dai cu rivanol sau apă oxigenată
3. Pansezi
4. Repeţi operaţiunea până când nu mai există puroi.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Il dai cu spirt iar dupa ce faci baie trebuie sa-l storci ca sa iasa rautatea din el si sa-ti treaca.
Te pup! :*

| SimonaCristina a răspuns:

Trebuie sa faca medicul o incizie si sa elimine puroiul. Risti sa se suprainfecteze.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Acuma sa faci o crema de sapun si sa pui acolo ca sa se absoarba uroiul de sub piele, dar inainte dezinfecteaza cu niste spirt sau iod. Succes

| Danişor a răspuns:

Poti sa incerci sa scoti puroiul cu acul steril de la o seringa si dupa sa dai cu crema sau altceva sa dezinfectezi si sa pui un plasture peste el macar pentru cateva ore ca sa nu se infecteze dupa sau daca e mai grav sa te duci la spital.O zi buna!

| BogdanLuca a răspuns:

Nu sefoloseste spirtul si nu spargi " bubita.
Cauti la farmacie Ichtiol si pnsezi zona cu aceasta crema!
Se va aduna si se va sparge singur!

| Ownagee a răspuns:

Salut, foloseste dezinfectante sau antiseptice in cel putin 2 zile n'o sa mai ai nimic sper ca ti'am fost de ajutor