| anonim_4396 a întrebat:

Am racit, adica am nasu infundat, ma doare gatu, tusesc si ma doare in piept sad.
Dar nu pot sa iau vreun remediu natural pana merg la doctora [ la 10] ca sa imi mai treaca crying. Vreau sa merg la scoala.
Ps am baut apa super rece.crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Nu mai bea apa asa de rece acum cand esti racita si pe viitor evita sa bei atat de rece; combin-o de poti, ca sa fie mai buna ca temperatura pentru gatul tau ce este acum in suferinta. Multa lamaie si gargara cu apa cu sare grunjoasa ( la 1 pahar cu apa la temperatura camerei, pune o lingurita cu varf de sare grunjoasa, si amesteca bine ), se face gargara dar sa nu inghiti, de cate ori /zi poti si ai sa constati ca asa, vei merge spre vindecare. Sanatate multa, Lucien.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de lămâie (o lămâie la un litru de apă, taiată cubuleţe şi când apa a dat în clocot pui lămâia, fierbe timp de un minut şi luată de pe flacără), iar dup 5 minute se îndulceşte cu miere.
Se consumă pe perioada zilei.
Sănătate.
Pa, pa.

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Stai in pat, dar du-te si la doctor el va stii ce sa-ti dea ca sa-ti treaca, daca stai in pat, faci ce zici doctorul it va trece, iar apoi te poti duce la scoala happy. Lasa scoala, ca nu este ea importanta acum happy sanatate

| ramona_8487 a răspuns:

Stai in pat daca ai racit, s-au du-te la un doctor! lasa scoala acum cat esti bolnav ca o gasesti si dupa aceea!