| anonim_4396 a întrebat:

Am ridicat niste greutati si a inceput sa ma doara spatele destul de tare in partea lombara a spatelui, ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| healerdx7 a răspuns:

Sa te odihnesti (eviti efortul fizic care implica ridicat de greutati), te hidratezi, iei antiinflamator 3 zile si aplici gheata (niciodata direct pe piele, ci infasurata in ceva cum ar fi un prosop) la locul durerii, timp de 10-20 minute de 3-4 ori pe zi asta daca te afli in fereastra de primele 48 de ore de la aparitia durerii. Daca au trecut mai mult de 48 de ore aplici ceva cald in loc de gheata, tot cu aceleasi indicatii.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un timp, nu mai ridica greutati. Logic.

| sierra1 a răspuns:

"niste greutati si a inceput sa ma doara spatele...ce as putea face?"

lasă-le drekului, nu-s de tine, vezi și tu că bătrânețile nu-ți permit

| ReddY25 a răspuns:

Se pare ca te-ai cam fortat

| passatlover03 a răspuns:

Hernie