| DoDoCs a întrebat:

Salutare. Astazi la scoala am ridicat o colega si cand am pus-o jos a inceput sa ma doara partea de sus a spatelui. Daca imi trag umerii in spate/stau drept nu ma doare, ci ma doare cand sa zicem ma las pe fata/trag umerii in fata. Mentionez ca nu m-am chinuit sa o ridic sau ceva, ea avand vreo 40 si ceva de kg, eu 70, am ridicat-o lejer, nici nu ma asteptam sa ma doara dupa aceea spatele.
Credeti ca muschii spatelui au avut sa zicem un "suprasoc" sau ceva de genul acesta? Banuiesc ca doar nu am patit nimic la coloana cat timp nu ma doare cand stau drept.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Cand faci sala ai o anumita modalitate si tehnica sa ridici greutati, cand ridici o alta persoana e a o alta modalitate, neexersata si care iti poate afecta coloana, in special. Nu stiu ce te doare pe tine, dar in general durerile astea trec in cateva zile, daca nu ai niste dureri persistente si de intensitate mare si slabiciune musculara, ceea ce ar duce cu gandul la o hernie de disc poti sa stai linistit.
Multa sanatate.

| dragonmagd a răspuns:

Nu e nimic serios, ce ai tu seamănă cu febra musculară. Oare dacă duci o plasă mai grea, o distanță mai lungă, n- o să te doară puțin degetele?

| DoDoCs explică (pentru dragonmagd):

Chestia e ca eu fac si sala si ma gandeam ca na, cum pot face spate si cu 60kg nu o sa ma doara, sper sa treaca in cateva zile, mersi de raspuns.