| IoaNa1428Dmd a întrebat:

De la un timp a inceput sa ma doara ingrozitor coloana in zona lombara. Acum parca nu ma mai doare atat de tare, in schimb ma doare coccisul destul de tare, mai ales cand merg...
stiti ce ar putea fi? toata ziua stau in fund la scoala, dar in 12 ani de scoala presupun ca nu avea cum sa ma ia toate durerile chiar acum...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Statul indelungat pe scaun tare si lipsa de miscare provoaca "lombagita", adica deformarea coloanei si apasarea nervilor principali. Aceasta boala apare de regula la varsta de 30-35 ani, mai ales la barbati si dureaza pana la sfarsitul vietii. Se ivata dupa un timp cum sa traiesti cu el.

La varsta ta este inca prea devreme, mai poti indrepta lucrurile prin drumetii lugi si intense, inot, gimnastica partii lombare, miscare cat mai multa.
Evita sa stai pe scaun tare, foloseste scaun ergonomic care nu apasa varful coloanei.

La nevoie poti sa-ti faci un colac pe care stai pe scaun, evitand astfel apasarea cooloanei:
Cauti un palton gros de stofa, ii tai o maneca. In interiorul manecii taiate inghesuiesti restul paltonului si cosi capetele laolalta, formand un colac. Ajuta enorm de mult! In unele tari colace asemanatoare fac parte din echipamentele de protectie pentru cei care lucreaza mult in birou.

| Vasi32 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere sa faci o radiografie sau ceva. Si eu am dureri mari in zona lombara de vreo 3 ani, deci nu sta si du-te să-ți facă un tratament ceva.