| anonim_4396 a întrebat:

Am scaun cu sange de un an. am fost la doi medici pana acum si unul mi-a spus ca am fisura anala si unul ca am hemoroizi. de vreo doua luni am si o serie de contractii abdominale. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te duci la un gastroenterolog si sa-i spui tot istoricul. Fisurile anale si hemoroizii merg impreuna si un diagnostic doar il confirma pe celalalt. Dar daca ai urmat corect tratamentul dat pentru ele, sangerarile ar fi trebuit macar sa se rareasca. Daca asta nu s-a intamplat, inseamna ca ori tratamentul n-a fost bun, ori trebuie sa te operezi de hemoroizi, ori e o alta problema. Cred ca o colonoscopie ar fi utila in cazul tau.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu trata problema cu indiferenta, cauta sa faci un consult privat la o clinica care trateaza aceste probleme de sanatate.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la alt medic, in mod normal trebuiesc facute niste investigatii cum ar fi:tuseul rectal +/- anoscopia, in cazuri atipice se fac si investigatii suplimentare.Intra pe http://mymed.ro/lexicgastroentero_fisurileanale.html,
http://www.procto-clinic.ro/hemoroizi.php

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Este ceva foarte serios. S-ar putea sa fie vorba si de un polip sigmoidian, sau de ceva probleme de alt gen pe colon. Deja un an este enorm de mult. Hemoroizii nu se manifesta prin contractii abdominale. Mergi din nou la medic si cere un control amanuntit, incluzand si o colonoscopie. Intre timp (asta nu inseamna ca trebuie sa intarzii) sa eviti in alimentatie tot ce este prea condimentat. Nu de la asta ti se intampla, dar se poate accentua sangerarea. Multa sanatate!

daniela
| daniela a răspuns:

O colonoscopie si apoi... functie de rezultat vezi tu recomand centrul medical unirea

auran
| auran a răspuns:

O colonoscopie trebuie neaparat - incearca la Spitalul Floreasca la doctorul Cojocarul sau Ciobanu nu stiu cu exactitate cum il cheama...

| mihaa a răspuns:

Eu sunt suspecta de tbc, medicul mare mi-a citit filmul mi-a zis ca am gaura in plamin, iar al 2 lea ca am pata la plamin si crede-ma eu nu ma simt bolnava de tbc, am vazut oamenii de tbc dar abia mergeau mpe picioare, eu merg ca bicicleta zilnik la cumparaturii, doar tusesc si simt o durere in spate, acum am facut o anliza de sputa la loborator sa vedem ce zice, sunt de arunkat sau nu, oricum sunt f dezamagita de medicii din tara asta, cat despre tine, nu o trata ca indiferenta, meregi si la altii, bafta si ai grija de u

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Proști doctori. Merită bătuți, foaia fagului.
Doi doctori, 2 diagnostice, 2 tratamente se știe!
O colonoscopie poate da un diagnostic cât de cât adevărat.
Mergi în străinătate, aici te omoară zevzecii ăști de doctori care nu știu cu ce se mănâncă medicina.
Doamne, i-ai de pe pământ!
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. nu iti dau nici un raspuns la intrebarea ta. Cel mai bine e sa meri la un doctor de specialitate. Te rog nu lua in seama rasp. celorlalti, pote fi ceva serios sau pote altceva, nu e de gluma cu sanatatea ta. E pacat sa te lasi asa, ai atatea de facut... si u astepti miracole pe net?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa consulti un medic