| Popa_Eduard_1995_L6YU a întrebat:

Am si eu o problema. In ultimele 4 luni pățesc ca uneori sa am scaun cu sange, ce-i drept nu chiar asa mult. In ultimele 4 luni am patit de vreo 8-9 ori. M-am mai uitat pe internet dar nu am niciun simptom din ce scrie acolo. E ceva grav sau doar o fisură anala? Tin sa menționez ca am 18 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Da este ceva ce nu poate fi amanat dar nu e cazul sa intrii in panica. Fa-ti cat mai repede programare la medic gastroenterolog.
Sangerarea asta ar putea fi din partea superioara a sistemului digestiv sau din partea inferioara.
Daca zici ca nu ai alte simptome eu cred ca e mai probabil sa fie din partea inferioara (colon+rect)
Undeva e posibil sa fie un polip sau un hemoroid care sangereaza si trebuie scos.

Ti-am zis sa mergi cat mai repede la medicul gastroenterolog deoarece acesti polipi netratati pot deveni cancerosi.
Partea mai putin placuta este aceea ca e posibil sa te puna sa faci endoscopie digestiva si colonoscopie, cea din urma presupunand sa bei niste laxative puternice care se numesc Fortans si Endofalk. Iti va spune medicul pe care sa il folosesti.
Alt pericol ar fi daca polipul creste prea mare si devine circular, conditie in care el nu mai poate fi extras cand iti face colonoscopie si trebuie scos pe cale chirurgicala.
Si inca o problema ar fi ca daca polipul asta creste prea mare poti face ocluzie intestinala.
In plus apare si anemia din cauza pierderii de fier care se afla in sange.

Concluzie mergi la medic si faci exact ceea ce iti zice el.
Sper ca nu te sperii citind ce ti-am scris.
Sa ai in vedere ca e o problema ca nu necesita amanare.

A, inca ceva, daca pierderea de sange e de la hemoroizi atunci acest sange nu e amestecat cu scaunul si nu este un sange inchis la culoare.

Si vezi ca mai sunt si alte cauze dar eu ti-am zis-o pe asta cu polipii pentru ca e cea mai frecventa.

Acum in final iti dau cel mai important sfat.
Nu te lua dupa mine, eu nu sunt medic, iti spun doar ce am citit si cazurile de la mine din familie.
Persoana din familia mea a avut cancer la colon in stadiu 1 sau 2 dar a avut dureri de 20 de ani de zile. Si pierdea sange zilnic la fiecare scaun. A fost operat pentru ca devenise circular si nu a putut fi apuc cu unealta aia cu care il scoate la colonoscopie.
I-a taiat 25 cm din colon dar acum e mai vioi ca inainte pentru ca nu mai are ala acolo ca sa produca oboseala si alte probleme.
Si mai mult decat atat e in varsta si e obez. Tu probabil esti tanar si slab deci nu te ingrijora.
Doar mergi la medic cat mai repede si atat big grin

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca esti constipat, poate fi de la constipatie. Oricum, treci pe la medicul de familie si intreaba-l.

| gabicoo a răspuns:

Mergi la medic!

| aXy99 a răspuns:

Da, e destul de grav, du-te la medic!
De unde stii ca ai sange in scaun? Este inchis la culoare? Ai mancat cumva afine sau alte fructe asemanatoare?

| Felys a răspuns:

Pot fi hemoroizi, te constipi atunci cand faci cu sange? Oricum ar fi tot trebuie sa mergi la doctor, nu e cazul sa stai asa ca nu se stie niciodata