| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG SA CITITI PANA JOS SI SA MA AJUTATI! Cred ca am o fisura anala,sau hemoroizi, cancer anal si alte chesti care mi-au aparut dupa ce am cautat pe google despre problema mea. Să va zic care este: Deci am 13 ani si alaltaieri cand m-am dus la wc sa fac treaba mare, am observat pe hartie sange,m-am speriat foarte rau si m-am uitat in wc si am vazut pe fecale sange, pe ele sange de o culoare deschisa de rosul ca si pe cel de pe hartie.Nu am spus nimanui de rusine, mai ales ca stau la bunica mea si imi este foarte rusine sa ii spun. Azi cand m-am dus la baie tot la fel.Eu am un scaun la 2-3 zile. Fecalele sunt voluminoase si tari. Tin sa precizez ca am patit asta si acum un an, am avut o constipatie foarte grava timp de 2 LUNI! Avem un scaun la 5-6 chiar 7 zile si atunci era foarte dureros,fecalele fiind foarte voluminoase si tari,dar atunci sangele era in fecale, ingrozitor sa o patesti.Si nici atunci nu am spus la nimeni.Si atunci mi-a trecut de la sine,dar a aparut iar, si acum cand scriu constat ca este vin regimului meu alimentar sarac in lichide.Am inteles acum,si o sa indrept problema,dar acum acum vreau sa scap de aceasta problema, care cred ca este fisura anala.Ma gandesc sa aplic crema de galbenele pe zona anusului, oare are efect.Va multumesc ca ati citit pana jos, si va rog sa ma ajutati voi cu un raspuns daca cu alcineva nu poat vorbi.Cateodata ma gandesc ca am doar 13 ani, si unele probleme apar atat de devreme..adica aceste priobleme la o varsta de 13 ani..peste tot unde am citit cei care aveau asta aveau peste 16 ani. Poate am probleme mai grave sad Imi este frica. As vrea sa merg la un doctor dar imi este rusime si de parinti si de doctor mai ales in partile imtime in care am par si imi este rusine, ca eu nu ma epilez acolo..nu cred ca este nevoie daia imi este rusine.CE SA FACC?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Mergi la ginecolog si povesteste-i ce ai facut cu funduletzu.

| lpavel a răspuns:

Mergi la farmacie si spune-le sa-ti dea : unguent de hemoroizi! Te ungi mereu dupa dus! daca nu te vei vindeca cu asta in maxim 6 zile atunci trebuie sa le spui clar ca ai o buba in anus si sa-ti dea ceva s-o tratezi! Vindecare grabnica!