| MariaDm123 a întrebat:

Am și eu o curiozitate, nu mi-a venit menstruația, este a 6 zi de întârziere și ieri am făcut un test de sarcina dar seara băusem și cafea și suc etc. Se poate sa fac altul azi cu urina de dimineața?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca testul de sarcina sa indice rezultatul : VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99%, testarea se efectueaza dupa a 7-a zi de intarziere a menstruatiei si pe cat este posibil urina sa fie colectata dimineata imediat dupa trezire si inainte de a consuma lichide pentru ca urina sa fie cat mai concentrata. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Cismi a răspuns:

In general poate aparea o intarziere de pana la 10 zile fara sa exista vreo problema, nu stiu in ce masura afecteaza cofeina (nu cred ca afecteaza). Dar pentru siguranta ta ar fi bine sa faci unul dis de dimineata, daca intarzie mai mult de 10 zile ar trebui sa vezi un medic.