| ClaudiaElly a întrebat:

am 17 ani si am avut un accident, am fracturi de femur la ambele picioare, si fractura la glezna am stat 6 saptamani in ghips m-i s-a spus ca m-i s-au prins oasele foarte bine si ca ar trebui sa incep sa misc precizez ca am si tije, imi pot indoii piciorul foarte putin, in cat timp voi putea sa merg (macar in carje) cam in cat timp o sa imi pot indoii picioarele, si dupa ce imi a scoate tijele voi putea merge sau a trebuii sa ma recuperez iar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Multă sănătate! Doctorul ortoped nu ți-a dat recomandare pentru fizioterapie? Din momentul în care ați scos ghipsul, puteți mișca picioarele. Dar, este nevoie de intervenția unor cadre medicale specializate pe așa ceva! Căci oricât spune medicul că oasele s-au vindecat, pentru mișcare există mușchi, ligamente, care nefolosite și datorită ghipsului înțepenite într-o singură poziție, dacă nu știți cum să faceți încălzirea lor, cum să le puneți sângele în mișcare, vă va fi foarte greu să fiți mobilă din nou. Deci, sfatul meu este să apelați la niște specialiști în recuperarea fizică și să nu încercați după ureche să vă faceți recuperarea fizică!

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare sincer rau de suferinta ta si de accidentul suferit.
Din pacate, noi nu putem ghicii ca dureaza recuperarea ta si cand vei putea merge, raspunsul este doar la tine, la cat de multa vointa si ambitie ai, sa faci efort zilnic ca sa mergi mai repede.