| ClaudiaElly a întrebat:

Cum ma pot recupera dupa o ruptura la femur? Am in ambele picioare tije, am iesit din ghips acum 3 saptamani, dar nu merg deloc, ma ridic singura, nu pot dormi pe o parte si inca nu imi indoi ambele picioare de tot, medicii nu mi-au zis mare chestie. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi sau exercitii pe care le pot face acasa sa ma pot recupera? In 3 luni ar trebui sa merg sa imi scoata tijele si cred ca ar trebui sa merg pana atunci( app am 17 ani )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Recuperarea in cazul tau va fi lungă, ai nevoie de rabdare si de multe exercitii si fizioterapie, ține legatura u medicul care te a operat, el te poate sfătuii ce este bine sa faci de acum inainte ca recuperarea ta sa fie totală si rapidă, dar ce ai pătit, ai ambele picioare rupte? (femur) Sănătate multă.

| ClaudiaElly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da le-am avut pe amandoua rupte plus glezna si mana, am avut un accident de masina, problema este ca medicul nu mi-a spus decat sa incerc eu sa mai fac.el imi spunea cand am iesit din ghips ca pot face baie pot sa ma intorc pe o parte ca oaele m-i s-au prins foarte bine dar eu nici acum nu pot ...si la fizioterapie nu am fost inca ..eu am mai facut exercitii singura cat am putut dar degeaba

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare sincer rau ca treci prin asa trauma si durere, dar cu rabdare si vointa, poti merge din nou!
Respecta intocmai sfaturile medicului si ale terapeutului de la recuperare si vei vedea ca vei merge din nou.
Sanatate maxima!