| Andersen2k18 a întrebat:

Avand in vedere ca nu am intrat anul asta la facultate, am 18 ani, trebuie sa imi platesc asigurarea medicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Thisismetoday1 a răspuns:

Asigurarea costa 6 salarii minime – 1.140 lei - şi poti beneficia de asigurarea de sănătate tot anul. Daca te înscri la facultate la Anu eu zic ca nu merita sa platesti.

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

In locul tau nu as plati. Daca ai vreo urgenta, te poti duce la upu si pentru analize de baza si interventii de urgenta ai gratuitate oricum. Pentru alte analize sau consultatii, oricum platesti la privat deci nu vad de ce ai da niste bani in plus pentru asigurare. Foloseste anul asta sa inveti pentru admitere, la varsta ta nu cred ca ai probleme medicale cronice sau grave care sa necesite tratament anul asta.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic, doar nu iti vine vreun venit din cer. Asigurare iti trebuie in caz ca te imbolnavesti dar si asa oricum platesti consultatia.
Acum te poti angaja si vei avea asigurare de la munca.

| Andersen2k18 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Uita-te la ce am zis mai sus. Nu scrie asa de dragul de a scrie.

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru Andersen2k18):

Aha, deci vrei sa stai un an aiurea si sa freci menta, treaba ta.
Eu zic ca nu merita sa iti platesti asigurarea, nu e o suma modica in caz ca nu stii. Daca vrei sa faci analize undeva oricum le platesti chiar daca iti platesti asigurarea.

| Andersen2k18 explică (pentru PrintesaGumitaa):

De unde stii ca frec menta omule! Nu vorbi aiurea daca nu stii. Poate invat pentru admitere care e problema ta? Am intrebat si eu, dar vad ca sunt luat la misto pe aici.

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru Andersen2k18):

Inveti un an laughing hai lasa, asta spune multe despre tine

| Thisismetoday1 a răspuns:

Da. Eu am fost la anaf si a trebuit sa complet un formular si optezi daca esti fara venit sau cu venit. Eu zic ca daca nu ai nevoie de asigurare acum sa astepti sa te angajezi (sunt joburi care iti ofera asigurare

| Andersen2k18 explică (pentru Thisismetoday1):

Nu vreau sa ma angajez. Anul viitorul o sa dau la facultate. Si de asta am intrebat. Vreau sa stiu daca merita sa imi platesc asigurarea pana intru la facultate. Si cat platesti o asigurare?

| Andersen2k18 explică (pentru Thisismetoday1):

Ai dreptate, am vazut si eu ca este costisitor. Mersi de raspuns!

| Thisismetoday1 a răspuns (pentru Andersen2k18):

Asigurarea costa 6 salarii minime – 1.140 lei - şi poti beneficia de asigurarea de sănătate tot anul. Daca te înscri la facultate la Anu eu zic ca nu merita sa platesti.