| alin322 a întrebat:

Ajutor, am inceput de diabet?

Am 18 ani, si cam de 2 luni si jumatate mananc foarte multe cornuri cu ciocolata si beau foarte multe sucuri dulci, nu cred ca a fost zi sa nu mananc cateva cornuri mici cu putina ciocolata si sa beau suc. Faza e ca de o luna si jumatate beau fooarte multa apa, noaptea mai ales. De exemplu pana acum 3 luni de zile, adica pana sa incep sa mananc foarte multe dulciuri, NU MA TREZEAM APROAPE NICIODATA SA BEAU APA NOAPTEA SAU SA URINEZ.Acum ma trezesc si de 5 ori pe noapte sa urinez si sa beau apa. Adica ma trezesc plin de urina si tot odata cu o sete foarte mare si cu gura uscata, cu toate ca beau si 2 litri jumatate de apa NOPATEA.
Am citit pe diverite site-uri si am ajuns la concluzia ca acestea sunt sintome clare de diabet, sau inceput de diabet!
Vreau sa va intreb daca e posibil sa fi facut diabet, sau daca mai am vreo sansa de scapare, adica sa nu fac diabet? De o saptamana nu am mai pus gura pe dulcuri si nici numai vreau sa ma ating de ele, dar ma gandesc sa nu fie prea tarziu? De vazut vad foarte bine, ma simt si bine, in rest nu am alte sintome.
Multumesc,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Alin322,eu nu sunt medic si chiar daca as fi, nu indraznesc sa spun ca ai sau nu diabet.Trebuie sa mergi la medic, indiferent daca te simti sau nu bine, pentru ca ai urcat 12 kg in greutate intr-un timp foarte scurt iar metabolismul tau e facut varza. Sportul este indicat chiar si in diabet, mai ales in cel la care nu raspunde cu insulina.Am cunostinte de nutritie, iti pot da sfaturi si o dieta specifica, dar nu sunt in masura sa o fac.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa ai un inceput de diabet, dar la varsta ta nu are absolut nici o legatura cu mancatul dulciuri. Diabetul la tineri este produs de o afectare intra-uterina care distruge pancreasul fatului (de obicei o viroza a mamei). Incet-incet, pancreasul nu mai produce insulina si pana in jur de 20-25 de ani se declanseaza diabetul. Fie ca mananci, fie ca nu mananci dulciuri, rezultatul este acelasi.
Insa sa stii ca setea exagerata nocturna nu apare numai in diabet zaharat, ci poate aparea in mai multe boli, cum ar fi de exemplu diabetul insipid sau secretia inadecvata de ADH. Probleme de vedere nu ai nici un motiv sa ai, ele apar doar in stadii foarte tardive ale diabetului zaharat, iar in celelalte boli care iti pot da aceasta sete continua, nu apar.
Trebuie sa mergi sa faci investigatii la medicul de familie. Poti manca dulciuri in mod normal, nu exista nici o legatura intre ele si problema ta

| Zazu a răspuns:

Daca ai diabet insipid sau nu, doar medicul iti poate spune.Foarte probabil sa fie din cauza hormonilor, care iti afecteaza stadiul animic, cu alte cuvinte-poti avea o depresie.

| Luissa123 a răspuns:

Salut nu te panica insa s-ar putea sa fie sanse sa ai diabet insa poate ca nu sfatul meu e sa mergi la un medic URGENT sa te consulte si o sa vezi tu dupa aia... succes! 1

Răspuns utilizator avertizat
| alin322 explică:

Da, intr-adevar, sunt putin depresiv, si putin anemic, ma rog, asa am fost diagnosticat acum 3 ani, cum ca as fi anemic. Diagnosticat e mult spus, dar mi-s-a spus ca am foarte putin fier in organizm.
De mentionat ar mai fi ca de cand am inceput sa mananc dulciuri multe, (cam de doua luni jumatate) m-am ingrasat vreo 12 kg. Adica de la diabet te poti ingrasa, sau slabesti?
Alte sintome nu am, adica ma simt bine. Ce ar trebui sa fac ca sa elimin riscul de a face diabet, sau in cazul in care am sa nu avanseze boala? Adica sa dorm mult, sa beau apa mai multa, ce trebuie sa fac?
Multumesc,

| alin322 explică:

Iti multumesc pentru sfat zazu. Chiar as fi interesant de o dieta specifica, te-as ruga din inima sa mi-o dai si mie. Multumesc

| alin322 explică:

M-am sculat de 4 ore, si in 4 ore am urinat 1.8 LITRI, ESTE GRAV? Si astazi parca a inceput sa ma doara si rinichi, ma rog, e mult spus durere, adica ma doare foarte putin, de abia daca simt.
SUNT DISPERAT!

| alin322 explică:

Va multumesc foarte mult doamna Brigaela, mai m-am linistit putin. De mers la doctor vreau sa ma duc vineri si sa imi fac niste analize.
Foarte ciudat este ca noapte practic nu fac nimic, decat dorm, dar beau 2.5 litri de apa, si ziua decat 2 litri. Faza este cu atat mai ciudata cu cat pana acum 2 luni si jumatate beam deca 1 litri pe zi, acum beau in jur de 4 litri, cea ce e enorm pentru mine, toata viata mea am baut constant cate un litru pe zi, si acum de doua luni si jumatate sa beau dintr-o data 4 litri este dramatic. Plus de asta, tot pana acum 3 luni ma duceam decat de 3 ori pe zi la baie sa urinez, acum sincer sa fiu nici nu mai stiu numarul, atat de mult ma duc la baie, oricum este o cifra uriasa.
Cat despre diabetul asta insipid, este ireversibil? adica se mai poate vindeca? si cu ce se difera el de cel zaharat?
Si o ultima intrebare:
De azi am observat ca am inceput sa simt ceva in zona rinichilor, ca un fel de durere, dar foooooarte mica, adica de abia daca simt, oricum nu mereu, ci foarte rar, mai mult e un disconfort decat o durere si radiaza pana undeva sus in spate(torace parca se numeste), exact unde sunt plamani decat in spate, nu in fata. Acum vad ca decat acolo sus simt o mica durere, cei drept de abia da o pot simti, zici mai mult ca e o crampa.
Va multumesc inca odata doamna brigaela, sunteti o eroina a zilelor noastre, multa sanatate va doresc dumneavoastra si familiei dumneavoastre.

| teiubesccata a răspuns:

Buna..pana la urma ai diabet sau nu?

| samirutzo a răspuns:

Du-te la un medic, nu astepta sa/si dea toata lumea cu parerea...despre ce ai putea tu sa ai...