| Ronaldo_Ronaldo_1997 a întrebat:

Am si eu o intrebare de unde pot gasi un aparat care sa absoarba sau sa elimine mirosul de benzina? Locuiesc la bloc si fix alaturi, am o parcare de masini si vin de toate felurile! Bunica e alergica si ii face rau, dar nu am gasit pe niciun site ma puteti ajuta!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu exista dispozitiv specific doar ala de priza de la air wick sau spray odorizant. Fac la fel de rau pentru ca au agenti chimici. Solutia mutatul la munte sau la tara

| CristianCRS a răspuns:

Daca aia nu se apuca sa faca afaceri cu benzina sau nu scot/baga benzina in rezervoare acolo in parcare, de fapt ai o problema cu noxele emise de esapament si cu poluarea. Pentru asta ajuta un purificator de aer cu filtre de calitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu am auzit de aparate care sa absoarba anumite mirosuri sin din aerul de afara.
O varianta a fii ca bunica sa nu deschida geamul
Ori sa folositi un aparat de aer conditionat in casa.
Cum se manifesta alergia bunicii la mirosul asta de benzina?
Lesina, i se umfla fata, vomita?

| Ronaldo_Ronaldo_1997 explică (pentru Violleta2022):

Ameteste se simte ingrozitor o sa incerc sa cumpar aer conditionat ori ma mut mersi frumos

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ronaldo_Ronaldo_1997):

Cred ca se poate face reclamatie la protectia mediului, asupra noxelor care se imprastie in aer de la zecile de masinile care se alimenteaza acolo. Vin ei si fac masuratori si daca se constata ca depasesc valorile prmise pot lua masuri. Este benzinarie sub balconul bunicii, sau se vinde ilegal acolo?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu exista aparate special pentru benzina (sau nu se cunosc pe aici). Ce ai putea sa faci ar fi sa iei un purificator de aer (o sa las un link mai jos) si sa adaugi si cateva parfumuri sau sprayuri naturale care sa elimine mirosul, nu sa il acopere.

https://www.elastixshop.ro/......apere.html

| Adrian5575 a răspuns:

Iei o galeata, pui in ea solutie de parchet/gresie, arunci pe jos cate putin si freci cu o matura de paie. La final mai arunci o galeata de apa si aia e.