| anonim_4396 a întrebat:

poate o sa sune stupid, dar este posibil sa imi pierd vocea din cauza unei raceli? Pana la 12-13 ani mi se parea ca am o voce frumoasa si cantam destul de bine zic eu, dar pe la 14 ani am avut o raceala urata si am tusit cam o luna jumate, iar la scoala toti profii se speriau de tusea mea si ma intrebau daca am TBC.Ma rog, am mai avut o problema asemanatoare pe la 6 ani cand am tusit vreo 2 luni si am scapat doar dupa ce am venit de la tara.Acum am 17 ani si am impresia ca mi-am pierdut vocea de tot si nu stiu ce as putea face pentru ca imi placea enorm sa cant.As vrea sa imi spuneti ce credeti voi.Mai exista sanse sa imi recuperez vocea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Nu este vina unei boli este vina pubertatii, la o varsta de aproximatic 13-14 ani ti se schimba vocea in bine sau in rau...
In nici un caz nu poti ramane fara glas de la o raceala

| dracidus a răspuns:

Raspunsul e simplu: canta. Incearca sa iei legatura cu un profesor de canto de la vreun Palat al Copiilor si lucreaza cu el.

Ai fost la vreun doctor care sa-ti fi spus ca ai avut probleme cu amigdalele? Fumezi? Daca fumezi, lasa-te. Nu poti stapani foarte bine tehnica respiratiei daca fumezi (s-ar putea sa ramai mai usor fara aer).

Si, cel mai important, in ce gen ai vrea sa canti?

| Razvanel93 a răspuns:

E greu de spus si sa-ti explic de ce.Depinde de la organism la organism, dar vocea este in schimbare cam pana pe la 18-20 de ani.Fiecare tuse afecteaza vocea, deoarece soliciti extrem de mult corzile vocale. Tusea poate fi un motiv pentru degradarea corzilor dar si schimbarea vocii poate fi un motiv.e greu de spus exact.Cum sa-ti recuperezi vocea? Prin vocalize iti poti recupera vocea.Nu vreau sa iti tai din elan, dar singur e destul de greu... poti apela la un profesor de canto, daca nu cauta pe net ceva vocalize si incerci.Mult succes!

| sefwefhiff a răspuns:

Sa stii ca si Usher isi pierduse vocea insa cu canto iti revi in caz de asa ceva