| VoicuStefanDaniel a întrebat:

voi ce credeti despre consumul in exces de maioneza si usturoi in fiecare zi din hamburger, insotita de o sticla de coca-cola? pentru ca eu asta am facut 1-2 sapt de cand am inceput scoala, si pizza mancam, nu m-am gandit o clipa ca poate sa-mi dauneze, dupa 1 sapt si ceva cand mancam hamburger din ala, la un momendat mi s-a facut rau si de atunci a trebuit sa tin regim, practic eram intoxicat cu acele mancaruri... Acu dupa 2 sapt am mai mancat 2 adica jumatate din ele unu cu de toate si celalat fara maioneza usturoi etc... Astept parerile voastre, daca vi s-a intamplat si voua.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Nu este bun pentru sănătate.
Te îngrași și îți destabilezi sistemul imunitar și metabolismul.
Deci concluzie nu e bine deloc.
Măncați fraților mâncare sănătoasă.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Anonimuserr):

Stiu, am aflat-o pe pielea mea... am zacut 1-2 sapt din cauza asta, regim etc, imi mai venea si arsuri aveam ceva numit reflux gastro esofagian dar mi-a trecut de la sine... am baut 1 sticla bine nu chiar o sticla dar am baut si eu ca mi-a fost pofta 2 sapt fara suc laughing bine acu nu bag suc in mine ca disperatu' dar eu chiar m-am speriat in acele 2 sapt cand aveam greturi etc

| Anonimuserr a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Da păi de asta spun. Eu zic dacă mănânci să mănânci cât mai rar. Mănâncă ciorbe. Vezi că, cazurile grave de reflux gastro esofagian se tratează chirurgical. Nu știu dacă ți-a trecut de la sine.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Anonimuserr):

Nnu-i adevarat, doctorul mi-a spus ca refluxul gastroesofagian trece de la sine, adica trebuie regim si mno, fara accid o vreme... nu e cazul de operatie happy daca era imi apareau iar dar intr-o zis mi-au trecut. pur si simplu de atunci mancam orice adica nitele dulciuri etc...

| Anonimuserr a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Mă îndoiesc sincer, poate în cazuri incipiente dar în cazuri mai severe NU clar nu.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Anonimuserr):

Si bunicamea are arusuri cand mananc ceva usturoi de ex, dar nu in fiecare seara, Si daca aveam pana acum refluxul acesta imi venea in fiecare seara practic atunci trebuia operatie chirurgicala

| Anonimuserr a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Da înțeleg da. Mă bucur ca ți-a trecut. Îți doresc multă sănătate.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Anonimuserr):

Iti multumesc mult m-ai ajutat foarte mult. Sarbatori fericite alaturi de cei dragi si de familia! :* happy big grin

| Anonimuserr a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Mulțumesc foarte mult și ție și familiei tale și multă sănătate. Crăciun Fericit!

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Anonimuserr):

Anonymus, as mai avea o intrebare, eu in diferite zile nu zilnic odata la 2-3 zile sau 5 mi se face un pic de greata nu stiu de la ce e faptul ca mananc cu pofta sau habar n-am... si problema mea cu "stomacul dat peste cap " atunci nu aveam voie accid dulciuri etc, dar eu mananc 1 corrosant pe zi si o punga de pufuleti,, si suc exclus cola si pepsi doar de zmeura cu acid si pere sau sprite. si m, a intrebam daca nu ma afecteaza dar n-as crede, problema de la mine cred ca a fost de la hamburger, eu cand ii mancam ii mancam cu pofta si cand simteam ca nu mai pot tot bagam in mine tot daca imi venea greata bagam fortat nu stiu dc erau buni...

| Anonimuserr a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Se mai întâmplă dar ar fi cazul să te echilibrezi. Elimină pufuleții ăia că nu sunt așa de buni precum sunt. Deci elimină hamburherii. Nu ține neapărat de coca cola pepsi. Treci pe altceva pe legume fructe. Și în plus trebuie să mănânci puțin și des mâncăruri slabe în grăsimi etc.
Dar te vei echilibra ai să vezi. NIci sprite nu e bun pentru că pe lângă faptul că, conține mulți conservanți E-uri are și acea sare de lămâine.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Anonimuserr):

Bun deci, am voie suc de zmeura, si pere... fara sprite cateva sapt? sau 1 luna... problema e ca eu ma sperii sa nu mi se intoarca iar acel reflux gastro esofagian la mine a tinut 3-4 zile dupa accea intr-o noapte buff nu mai aveam nimic ciudat o-o chestia e ca nu mananc multe dulciuri am baut si eu sa recunosc 1 sticla bine nu chiar o sticla jumatate ca jumatate a bauto taicamiu laughing deci n-am motiv de ingrijorare de reintoarcerea refluxului si " probleme la stomac"?

| VoicuStefanDaniel explică (pentru VoicuStefanDaniel):

Eu cand am avut aceasta probleme imi era frica, practic credeam ca nu mai scap de problema cu stomacu si refluxul dar de 2 sapt de regim se pare ca amm scapat tongue

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mie mie se face rau daca mananc cipsuri si alte semipreparate in exces, un discomfort la burta de aia mai trebuie sa bagi o supa la plic, un pahar de apa, cereale normale nu cu zahar + lapte si nu ai treaba

| K0sti a răspuns (pentru mgtow):

Supa la plic? Adica un carcalete de E-uri...
Bravo!
http://jurnalul.ro/......32784.html

| mgtow a răspuns (pentru K0sti):

Lasa eurile ca nu moare nimeni de la ele, tiganii mananca din tomberoane si traiesc 80 de ani, americanii mananca la greu si prind 70 - 60 de ani, englezii la fel baga in ei si nu au nimic lasativa de prostii

| K0sti a răspuns (pentru mgtow):

Da, si sunt cat Casa Poporului! Si englezii si americanii!
http://adevarul.ro/......index.html

| Idkidk a răspuns:

Ai grija cu alimentatia! Mananca sanatos.

| Universalist a răspuns:

Dauneaza grav sanatatii. De fapt, orice in exces dauneaza.