| simpleMAN18 a întrebat:

Am si eu o mic/mare problema,deci,de vreo cateva luni,din pacate cu intrerupere,am inceput sa merg la sala pentru a slabi(eram destul de gras),bineinteles mi-am schimbat si stilul de mancare.Din pacate am momente in care ma apuca "o criza" si mananc de numa numa,nu stiu ce se intampla cu mine,dar culmea asta se intampla cand nu merg la sala(eu merg in fiecare zi,insa de sarbatori este inchisa ),sunt extrem de debusolat,trist,recalcitrant,etc, eu tin cont de greutate pe care o am, in fiecare dimineata ma cantaresc. Dupa cum am spus eram extrem de gras aveam 125 de kg la numai 18 ani, am inaltimea de 1, 86m, acum am 110 kg (trebuia sa am mai putin,insa din cauza acelor "crize..."), bineinteles ca am sa slabesc(mai merg la sala). Intrebarea mea este urmatoarea, cum fac sa nu mai am acea "sete de mancare" cand nu merg la sala/nu fac exercitii fizice..etc?

PS:ROG SERIOZITATE.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Buna! Cred ca suferi de o forma de bulimie mai usoara.Esti preocupat prea mult de slabit, ceea ce te face stresat, trist etc.Aceleasi crize de mancare le am si eu si apoi ma simt vinovata ca am mancat atat de mult.Nu recurg la provocara vomei, ci la exercitii fizice intense, care ma epuizeaza pana la ultimul strop. Daca ai o alimentatie sanatoasa precum ai mentionat mai sus, atunci cand ti-e foame incearca sa mananci un fruct, pentru ca o gustare intre mese este mereu binevenita si iti asigura energia necesara.De asemenea bea multe lichide, mai ales apa+ un pahar de vin (daca nu esti cu masina) cu jumatate de ora inainte sa intri la sala.Vinul accelereaza bataile inimii si astfel sunt intensificate arderile.Mai exista o metoda(cam ciudata ce-i drept) de a-ti opri "setea de mancare":pozitionarea degetului aratator pe portiunea dintre buza superioara si nas. Daca tii apasat degetul acolo timp de 10 sec. starea de foame se mai amelioreaza.Dar cred ca este mai mult ceva la nivel psihologic, in legatura cu aceasta metoda. Spor la slabit, sunt convinsa ca daca dispui de putin ambitie si sprijin din partea celor dragi, vei reusi sa te simti bine in pielea ta.

2 răspunsuri:
| Parkmin a răspuns:

Bea multa apa, si incearca batoane energice sunt special facute sa te simti satula fara sa mananci mult

| aveam14ani a răspuns:

Lichide, faci putin sport dupa ce bei lichide. sau incearca sa mananci fructe si legume sau baton energetic.[gasesti la farmacie].