| bombonikme a întrebat:

Am si eu o problema...acum 2luni am fost la un control ginecologic si mi-a dat un tratamen cu zanocin, omicral si fluomizin...
iar de cand am terminat tratamentul am ramas cu o usoara mancarime iar de cateva zile a inceput s ma si usture in zona genitala...momentan nu am cum sa ma duc la control pentru ca sunt in perioada menstruatiei ...va rog spuneti-mi si mie ce as putea sa iau sau ce unguent sa folosesc pentru ca mi-e si frica sa ma duc iar la ginecolog deoarece fina mea a fost la un control de rutina pentru sarcina iar la o ora dupa ce a plecat de la cabinet a pierdut lichidul si a trebuit sa faca chiuretaj desi doctora respectiva a zis ca totul e in regula

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu te mai du la medic! Nu e bine sa ai incredere in medici! Mai bine asculta ce iti spun tampiti ca mine pe aici. In fond ce sunt doctorii astia? Niste oameni care au facut 6 ani de medicina, apoi cativa de stagiatura samd. Noi in schimb stim de toate, iar daca am si o vecina care e prietena cu cumnata unei fete care a avut ceva asemanator, deja putem fi considerati specialisti.

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Probabil ca datorita tratamentului facut ai facut o alergie sau o micoza, care trebuie neconditionat tratata. Poti folosi ca ungvent "Nidoflor", care calmeaza mancarimile si are si calitatea de a vindeca eventualele leziuni care-ti produc usturimea in zona genitala. Dupa ce iti trece C. M. este necesar sa mergi la medic pentru a-ti face un frotiu, pe care sa-l analizeze daca nu ai o micoza sau un alt gen de infectie. Multa sanatate.

| nicky a răspuns:

Poti intreba la farmacie daca unguentul Clotrimazol te ajuta. Poti face spalaturi cu ceai de musetel si ceai de galbenele, cate o seara cu un fel si o seara cu celalalt fel de ceai. Ar trebui totusi sa mergi si la ginecolog, chiar daca mergi la altul.

| luminita75 a răspuns:

Daca nu poti merge, deocamdata la medicul ginecolog, consulta medicul de familie. Povesteste-i ce ai patit si poate te ajuta cu un unguent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca nu ai urmat tratamentul cum trebuie, mergi din nou la medic chiar daca esti la ciclu.si sa stii ca nu degeaba au studiat "fraierii"aia 6 ani cel putin, se mai intampla lucruri neplacute, dar lasa-i pe profesionali sa isi faca meseria asa "mai prost pregatiti cum sunt", sunt mult mai buni decat nimic sau decat ignoranta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut acceasi problema ca si tine si am rezolvat-o cu CANESTEN ovule si unguent.