| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema, am un abces de trei zile fac tratament cu antibiotic [peni. genta. si metronidazol]de 6 zile si nu se trage ma poate ajuta cineva va multumesc! ce as putea face!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La sfarsitul tratamentului (in ultima zi) trebuie sa mergi la stomatolog care ti-l va inciza. Rareori abcesele dentare cedeaza doar la tratament antibiotic. Tratamentul este pentru a le impiedica cresterea, pentru a le delimita bine si pentru a te proteja in cazul unei incizii, astfel incat microbii sa nu se imprastie in sange.

Abh
| Abh a răspuns:

Mergi la medicul care ti-a indicat tratamentul, nu piscali abcesul asa cum te-au "sfatuit" unii de pe aici, nu e de joaca!

soothe
| soothe a răspuns:

Daca te pricepi si ai instrumente sterilizate fa-ti o incizie si dreneaza-l (sa iasa puroiul) - depinde si de loc. Desinfectezi, pui antibiotice si local si esti rezolvat/-a.
Se poate sa nu se retraga pana nu faci operatiunea asta tu sau medicul. Pentru asa ceva m-as duce la urgenta chiar si in weekend. Mai bine mergi acum decat la noapte.

| anad a răspuns:

Poate trebuie drenaj. Mergi neaparat la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sparge-l