| X3N0N a întrebat:

Am si eu o problema legata de cosuri. Nu pot sa inteleg de ce imi tot apar... desi folosesc multe creme si solutii anti-cosuri&acnee. Si ceea ce ma deruteaza este ca apar in principal doar in zona barbiei ( pe obraji de loc, iar la zona tamplelor ocazional ). Tin sa mentionez ca am 17 ani ( fac 18 curand ) si sunt baiat ( nu stiu in ce masura conteaza, dar totusi - lol ). M-am gandit de cateva ori sa ma duc la un doctor dermatolog, dar totusi din moment ce imi dau cu anumite solutii si creme si urmez in tocmai instructiunile de pe prospect ar trebui sa functioneze. Ceea ce e iritant este ca functioneaza. in timp imi dispar, dar imediat apar la altele straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeMeMe97 a răspuns:

Pai...si eu sunt baiat,si eu am probleme cu acneea,si eu mi-am facut zeci de mii de masti si tratamente,inceteaza cu asta! Du'te la medicul dermatolog,eu am fost si mi-a dat un sapun specific tenului meu, se numeste"Seba Sebum",un gel numit isotrexin si mi-a mai dat si niste pastilute numite unidox solutab! Vreau sa iti spun ca efectul nu e fost prea mare tinand cont ca si eu am cosuri pe toata fata dar ce e bine este faptul de mi'au disparut cosurile negre/punctele negre,bineinteles ca nu ma astept la un rezultat f mare pentru ca il urmez de o luna! Dermatologul mi-a spus ca trebuie sa il urmez un timp indelungat, sa fac vizite periodice si apropo., eu imi dadeam cu fond de ten pe fata pentru ca nu ma mai suportam cu atat acnee si i'am spus asta si dermatologului care mi-a recomandat o crema sub forma fondului de ten care iti acopera imperfectiunile si in aclasi timp si actioneaza impotriva lor, sfatul meu e sa te duci la dermatoloc si sa urmezi cu sfintenie ce iti spune specialistul! NU CUMPARA CE AM SCRIS EU MAI SUS PENTRU CA NU SE STIE DACA ITI FACE BINE TIPULUI TAU DE TEN! Succes si sa ai un ten cat mai curat!winking:-H

1 răspuns:
| iulikka a răspuns:

Cosurile va apar pentru ca sunteti la perioada pubertatii, dar cu un tratament adecvat si o igiena corespunzatoare in timp ele o sa dispara.Sau s-ar putea sa aveti unele probleme de ten. Sfatul meu ar fi sa ceresti si sfatul unui medic dermatolog, el fiind cel ma in masura sa va sfatuiasca in aceasta problema.
citeste mai multe pe
http://www.pravaliata.ro/acneea.htm