| Martsje a întrebat:

Am o problema cu acneea (imi apar cosuri doar in zona barbiei si intre sprancene) de vreo 2 ani. Acum un an am fost la dermatolog si mi-a recomandat, pe langa alte solutii, doua produse din gama "LA ROCHE- POSAY" : Effaclar si Effaclar duo. Cat le-am folosit acneea s-a ameliorat, la sfarsitul tratamentului chiar nu mai aveam nimic, nici cosuri, nici semne, dar dupa aceea, cat nu le-am mai folosit au inceput sa imi apara din nou. Avand in vedere ca am fost si internata la spitalul de dermatologie cu problema asta nu stiu ce altceva sa fac decat sa incerc din nou produsele pe care mi le-au dat.
Intrebarea mea e alta: pot folosi produsele respective ( de la roche-posay) acum ca sunt insarcinata, pentru ca atat doctorita mea de familie cat si un doctor pediatru ( cu multe cunostinte in dermatologie) mi-au zis sa nu folosesc pe timpul sarcinii creme sau sampon pentru tratarea anumitor boli. Nu as pune in pericol sanatatea copilului meu dar sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac in privinta cosurilor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Feelings14 a răspuns:

Si eu aveam 2 chestii de la dermatolog pentru acnee. una era crema si una era gel. nu stiu daca sunt cele care le ai tu.
ceea ce am folosit eu este Zynerit. il gasesti la farmacie ( iti recomand sa il iei cu reteta de la medic, pentru ca este destul de scump daca il iei la liber ). te dai cu el dimineata si seara. orice crema/substanta ai avea, nu uita : demachierea dimineata si seara! chiae daca nu ai folosit machiaj, e important ca fata ta sa fie curata.
inca ceva, inainte sa folosesc Zynerit, care mi-a dat rezultate in primele 2 saptamani.( l-am folosit 2 luni consecutive si gata accee, cosuri, punte negre ). inainte foloseam tratamente naturale care isi facea efectul. cum ar fi : miere amestecata cu scortisoara, le amesteci si faci o masca cu care stai 20 minute pe fata si apoi te clatesti.
ai mai putea sa iti tamponezi fata cu lamaie, pentru ca usuca cosurile rosii si totodata hidrateaza tenul.
acestea le-am folosit eu... sper sa te ajute.
ceea ce am primit de la dermatolog m-a ajutat pe un termen scurt, pentru ca dupa oprilea lor iar mi-au aparut cosurile si era o banalitate sa traiesc toata viata cu acele creme si geluri.

| DaianMarian a răspuns:

Ia mai lasa tu medicamentele, si lasa pubertatea sa isi faca treaba

| Teardrop a răspuns (pentru DaianMarian):

Ce pubertate, boss? Că-i gravidă! Dovada vie că nu citiţi nicioată întrebările până la final.

Doamnă, dacă doi doctori ţi-au zis să nu foloseşti, înseamnă că NU AI VOIE să foloseşti produsele respective. E destul de clar?

| Martsje explică (pentru Teardrop):

Nu produsele respective mi-au fost interzise, voiam sa folosesc un sampon pentru dermatita seboreica a scalpului si mi s-a spus ca nu ar trebui sa folosesc decat sampoane pentru bebe.

| Teardrop a răspuns (pentru Martsje):

Nu văd legătura între şampon şi sarcină O.o. Eu zic să mai întrebi,