| SlymOvy a întrebat:

Am si eu o problema. Vreau sa tin o cura de detoxifiere cu mere,ce parere aveti? Este eficienta,periculoasa, ati incercat? Ce alta cura imi puteti recomanda? Dar sa fie numai si numai cu fructe sau legume.Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

E foarte bună şi eficientă cura cu suc de mere (făcut, nu cumpărat) pentru curăţarea rinichilor şi a ficatului în special. Trebuie ţinută maxim 2 zile consecutiv. În aceste 2 zile nu vei consuma altceva decât suc de mere şi apă plată.

"Purificarea rinichilor:

Este cunoscut faptul ca pentru a face curat in rinichi trebuie sa consumi lichide. Pentru purificarea rinichilor vei consuma suc de mere. E bun si sucul din magazin, daca nu are conservanti. Combinat cu sedinte de bioenergie e eficient pentru a scapa de nisip (microlitiaza).

Durata: 2 zile consecutive, in care vei bea numai suc de mere 2-3 litri zilnic. Nu vei consuma nimic altceva. Cel mult apa plata. Suficient de facut o data pe an, primavara sau toamna." - sursa: http://www.biomedica.ro/cure.html

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, fructele și legumele proaspete să nu-ți lipsească din consumul zilnic. Nu uita și de hidratare și mișcare fizică.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| viotedy a răspuns:

Nu-s bune multe mere pe zi caci slabesc inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe saptamana este recomandat sa facem o zi cura de mere pentru detoxifiere. in rest evita praeli, produse de patiserie, multe dulciuri, carne in exces, conservanti. o dieta echilibrata=un mod de viata mai sanatos. ceaiul de patrunel un f bun detoxifiant, poti folosi planta in supe, ciorbe, salate, tocanite, fripturi etc. succes.

| Ben00 a răspuns:

Un medic japonez o asociaza cu orez fiert. Cred ca se numeste regimul Oshawa. Nu cred ca e periculoasa, numai sa nu exagerezi cu cruditatile pentru ca pot afecta stomacul.