| adelutsa a întrebat:

Am si eu o rugaminte! De curand o prietena si-a facut o serie de analize pentru ca avea probleme ( cistita) si nu stie cums a interpreteze rezultatu. Rezultatu suna cam asa :"RELATIV FRECVENTE CELULE EPITELIALE, RARE POLIMORFONUCLEARE NEUTROFILE.FRECVENTI BACILI GRAM POZITIVI, RARI BACILI GRAM NEGATIVI." Ati ajuta-o foarte mult daca stiti ce inseamna. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ce e asta, ce analiza? Sediment urinar cumva? daca da, are o infectie cu mai multe bacterii, destul de serioasa care necesita tratament antibiotic obligatoriu recomandat de medic. daca nu e sediment urinar, revino cu detalii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are o grava infectie (nu stiu unde ca nu ne-ai spus ce analiza este).

| verona333 a răspuns:

Este o infectie avansata care e manifestata prin infectia celulelor peretelui vezicii urinare, adica deja are loc eroziunea tesutului si daca nu se trateaza poate ajunge la adincirea ranii.

| Katiee^^ a răspuns:

Pentru mine e chineza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nu are medic de familie?!

| denis_7736 a răspuns:

Are infectie urinara care trebuie tratata imediat. Ar fi o idee sa mearga la medic.

| cristina1996 a răspuns:

Poti sa intri pe sfatulmedicului.ro poate gasesti ceva care sa te ajute happy