| Andreeaea19 a întrebat:

Am sindromu reynold un doctor ceva pe aici am dureri spate+la picioare si mainile umflate si cand calc ma dor picioarele nush ce sa fac sa scap mai repede. sfaturi va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Divy a răspuns:

Ar trebui să te consulte un medic dacă ai ce spui poate să fie reumatism.
Sfaturi renunță la fumat și evită locurile cu fumători
Redu consumul de cafea și o dietã fără dulciuri și puține grăsimi
Protejeazăte când ieși afarã (mânuși, căciulă, fular)
Evită contactul cu obiectele reci și cele care vibrează
Fă sport și nu sta în aceiași poziție
Consumă apă 2/3 litri pe zi
Aliment recomandat peștele
Învelește ceva picioarelw și introdule sub un jet de apă caldă (nu fierbinte)
Folosește cremă emulsificatoare hidratantă pentru mâinile uscate.
Medicamente :
https://secom.ro/controleaza-sindromul-raynaud-in-sezonul-rece/

De reținu adresează-te unui medic real care să te consulte netratată boala necesită intervenție chirurgicală.