| anutza08 a întrebat:

Am slabit in 3 luni 15 kg, dar imi este greu sa mai slabesc acum in sensul ca numai pot slabi. Ce as putea face sa fac : o dieta, un sport ( fara sa mi-se dezvolte muschii) tinand cont ca stau mai mult acasa. Ar fi extrordinar sa imi recomandati un spor in casa util si bun. Multumesc. FUNDA >:d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Paradoxal, sa mananci mai MULT. Corpul nostru consuma mancarea cu doua viteze. Cand are mancare din belsug se invata sa o iroseasca si se spune ca are metabolismul "rapid" dar in perioadele de restriste incepe sa fie mai econom si nu iroseste mai nimic (clasicul "nu mananc nimic dar ma ingras"). Ce ai facut tu? Ai tinut un regim restrictiv constant 3 luni, dar el dupa doua saptamani deja si-a modificat stilul de consum devenind econom. De aceea probabil cele mai spectaculoase rezultate le-ai obtinut in primele 3 saptamani. Dupa aceea raspunsul la acelasi regim a fost tot mai fad. Ce faci in aceasta situatie? Pai ruperi de ritm! Doua saptamani tii un regim restrictiv dur. Dupa ce corpul intra pe "economic" (metabolism lent) ii dam cantitati imbelsugate dar ATENTIE (aici este schepsisul) doar din produse care NU INGRASA pentru a-l PACALI. Adica poti baga saci de fructe, remorci de legume, combinate dupa toate regulile posibile dar si imposibile, cantitati mari de carne slaba, de peste (chiar si gras), de lactate degresate complet (branza degresata dulce, late degresat). Trebuie in aceasta perioada de FALS BELSUG sa limitam insa painea la 3 felii pe zi, si sa nu mancam paste, malai, orez, fasole uscata, absolut deloc cartofi. Daca suntem limitati la carbohidrati (3 felii) la grasime, dulciuri, sucuri cu zahar suntem PARANOICI. Absolut nici un gram chiar daca este perioada de relaxare. Ce se intampla in acasta perioada? Pai corpul percepe marirea cantitatii de calorii (inevitabila) ca pe belsug si va incepe sa consume caloriile la discretie. Dar caloriile nu vor fi MULT mai multe, pentru ca, sa fim seriosi, cati morcovi cruzi poti manca sa te ingrasi. 5kg de morcovi au 1300 de calorii, deci mai poti pune si multa carne slaba pe langa asta. Acelasi calcul cu mere. Sfatul meu este (vai, ce socant!) ca poti manca si banane si struguri si prune, celebrele fructe care, vezi Doamne, ingrasa, in aceasta perioada de relaxare. La sfarsitul a doua saptamani de "relaxare" reusesti sa transformi metabolismul lent in care te afli de doua luni si jumatate in metabolism rapid. Asa ca dupa doua saptamani tinand acelasi regim care parea sa nu mai functioneze, surpriza, va functiona. Doar ruperile astea de ritm, sacadarile aste, platoul combinat cu scaderea te poate face sa salbesti mai mult dupa o anumita perioada si consecventa in a nu te atinge cu anii de produse interzise: grasimi, dulciuri, limita in cereale, fasole uscata si cartofi. Sper sa fi fost de ajutor.

| Bitzy a răspuns:

Exercitiile fizice fara dieta reduc numarul de kilograme
Chiar si in conditiile in care o persoana consuma alimentele dorite, poate obtine o scadere in greutate. Acest lucru se intampla, initial, atunci cand exista in mod regulat activitate fizica: daca se vor arde mai multe calorii decat cele consumate intr-o zi, numarul de kilograme va fi in scadere. La fel ca si in cazul dietei, se va pierde in greutate doar pana intr-un anumit punct, de la care reducerea numarului de kilograme va deveni mult mai dificila, iar exercitiul fizic nu va mai avea acelasi efect. Si in aceatsa situatie, cresterea intensitatii sau a duratei programului de exercitii fizice nu este o solutie, existand riscul de fracturi, scaderea motivatiei si instalarea oboselii.
De asta nu mai poți slăbii.Corpul tău nu îți permite mai mult...

| RxTx a răspuns:

Sex