| IonutPetre12 a întrebat:

Am tratament cu rivotril(clonazepam), velaflaxina si quetapina.Am depresie severa psihotica si anxietate sociala cu atacuri de panica.Cand am intrebat pe doctor daca iau toata viata pastile mi-a spus ca sunt sanse.Se referea si la benzodiazepina? Benzodiazepinele mi-au salvat viata, daca nu-mi rezolva somnul voiam sa ma omor. Abia am inceput tratamentul si rezultate din prima zi.Deja le iubesc.Ce se intampla daca le iau toata viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Este posibil ca la un moment dat sa trebuiasca sa renunti la benzodiazepine, deoarece atunci cand iei si antipsihotice, acestea sunt recomandate pe perioade scurte, eventual cu pauze intre un tratament si altul, in cazul in care acesta necesita sa fie repetat.
Dar totul depinde de reactia organismului tau la medicamentele respective.
Venlafaxina se poate lua toata viata, dar nu este obligatoriu, depinzand mult de evolutia ta.
Dar antipsihoticele, da, este posibil sa le iei toata viata.Nu se intampla nimic in afara faptului ca vei putea duce o viata normala si de calitate, suprimand simptomele care ti-au cauzat atata suferinta si atata stres.

Ma bucur mult ca ai reusit sa schimbi medicamentele si sa te simti mai bine happy Sper sa continui tot asa!

| IonutPetre12 explică (pentru Floridori):

Cum am spus, benzodiazepinele erau ultima mea speranta.Eu as vrea sa le iau toatq viata daca e posibl.Sau cel putin 1 2 ani pana ma pun pe picioare.

| Floridori a răspuns (pentru IonutPetre12):

Acum tu spui asa, dar crede-ma ca nu vrei sa le iei toata viata...
Spui asta pentru ca acum te simti mai bine si este firesc sa iti doresti sa ramana asa.

Cel mai bine ar fi sa profiti si sa incepi sa iti pui ordine in viata, sa iti cauti un echilibru ca atunci cand va trebui sa intrerupi aceasta medicatie, sa iti fie bine si fara.
Dar ma bucur in continuare ca te simti bine si sper sa poti sustine BAC-ul in cele mai bune conditiiwinking

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am o fostă studentă care s-a reabilitat cu medicamente de profil, și duce o viață socială normală cu o familie și un loc de muncă onorabil. Când nu mai ia pastilele prescrise, o ia din nou razna.

| IonutPetre12 explică (pentru sadrian46):

Stundeta la ce? Sunteti psiholog sau ceva semanator? As vrra si eu sa ma vindec

| sadrian46 a răspuns (pentru IonutPetre12):

A fost studentă la chimie, unde eu activam. Eu doar am îndrumat-o ce să facă, pentru a se vindeca. Acum este in Chicago Il. profesoară universitară acolo.
Ca să faci un efort personal pentru vindecare fără medicamente ( pe care va trebui totuși să le iei în continuare, până medicii decid altfel) recomand să cumperi cartea Cum să nu mori de Michael Greger, este tradusă și în română. Are un capitol dedicat bolilor psihice, dieta de urmat. Aplici și vei vedea rezultatele.

| alina2k18 a răspuns:

Daca suferi de orice boli cronice trebuie sa iei pastile toata viata.
Sunt oameni care fac dializa din adolescenta de 2 ori pe saptamana adica 2zile in care nu pot munci si se simt f rau si asta TOATA VIATA.
Nu se intampla nimic rau daca iei pastile toata viata ci dimpotriva duci o viata normala si depresia va fi tinuta sub control.

| dinaprilie a răspuns:

Sincer, imi pare rau pentru tine! Nu exista vreo cale prin care sa te pregatesti pentru ce va urma si cate vei indura. Partea buna: nimanui nu-i va pasa si asta iti va oferi un avantaj mai tarziu la care acum nu te poti gandi in sensul in care nu ii vezi rostul. Sa ne auzim cu bine!

| IonutPetre12 explică (pentru dinaprilie):

Adica? ce va urma?

| dinaprilie a răspuns (pentru IonutPetre12):

As putea sa-ti povestesc multe insa nu stu cum se aplica de la indvid la individ. Unii cred ca au raspunsul universal, altii cred ca prin statistica se apropie de adevar. Cert este ca va fi urat si vei oscila in functie de mult prea multi factori ( viata de zi cu zi ) decat poti sa tii cont. Daca vrei totusi poate putem vorbi mai mult in privat.

| dinaprilie a răspuns (pentru IonutPetre12):

Mda, statutul de giunior nu imi permite sa-ti trimit mesaje.
happy

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cât de mult îți dorești să te vindeci? Daca deja ai rezultate, înseamnă că ai dat de un medic bun.
Nu sta pasiv și nu ' te culca pe-o ureche'. Nu te gândi că ai rezolvat problema. Niciun medicament pe lumea asta nu rezolva probleme sau sursa lor ci doar stările.
Incepe sa lupți. Integreaza-te ușor, ușor printre oameni. Poți începe cu vecinii. Incepe să ieși. Caută ușor un loc de muncă (daca nu ai unul deja), fă un sport, caută ceva voluntariate (implica-te pe scurt).
Discuta mult și cu medicul, cere-i sfaturi, idei.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Am pe cineva care ia de ani de zile și cu siguranță o sa ia toată viata : Xanax, Paxetine și Rivotril (prescripția medicului) tot pentru atac de panică. Sunt pastile de care nu prea cred ca te mai poți lăsa. Dacă te deranjează faptul că o să fii mai calm, mai "adormit" (reacții puțin întârziate din ce vad la el).

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! happy Am adoptat și distribui această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă de depresie și nu numai: big grin  După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta! happy Mult succes! big grin

-învinge orice formă de emoție negativă, de teamă! happy
-refuzul de a ierta implică în mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodată. happy
-viața ta, este în acest moment. big grin
-viitorul este o replică a trecutului. happy
-când mintea ta este împovarată de trecut, trăiești aceleași lucruri. big grin
-calitatea conștiinței din prezent dă formă viitorului, care nu poate fi trăit decât în clipa de acum. happy
-identifică-te cu mintea, observă gândul, nu-l analiza! big grin
-ascultă liniștea din spatele oricărui sunet! happy
-observă cromatica, nu interpreta! big grin
-modifică-ți gândul, sau acceptă-l! happy
-modifică-ți starea, sau acceptă starea! big grin
-simte corpul tău interior, scufundă-te în iluminare! happy
-trăiește clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu există salvare în timp, nu te poți elibera în viitor de problema ta. happy
-prezența în clipa de acum este cheia libertății. big grin
-nu poți fii liber decât acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers așa cum ai dorit. big grin
-îți manifești o putere să mergi mai departe, de ce s-a intamplat în trecut. happy
-te împotrivești lucrurilor care există deja. big grin
-speranța te concentrează pe viitor, neagă prezentul, neagă fericirea ta. happy
-situația ta de viață există în timp. big grin
-viața ta există acum. happy
-situația ta de viață este o construcție a minții. big grin
-viața ta este reală. happy
Ideologii personale.Aleg să renunț la depresie/îngrijorare/teamă/dezamăgire pentru că:
-apare în urma conștientizării a unui lucru greșit. sad
-este rezultatul prejudecăților. sad
-sunt trist pentru că sunt într-o stare de regret. sad
-am o mare neplăcere și suferință. sad
-am o minte împovarată cu împotrivire. sad
-sufletul meu este încătușat, în suferință, în judecata păcatului. sad
-am de ce să mă îngrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat în necurăție și supărare. sad
-sunt singur împotriva cerului. sad
-sunt nefericit și neîmpacat. sad
-sufletul nu s-a detașat de trecut și de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, constă în următoarele idei:
-fac ceea ce îmi consolează a binele. happy
-fac ceea ce mă bucură pe o perioadă lungă de timp. big grin
-fac totul profund, din inimă, nu din minte. happy
-renunț la orice modalitate de păcat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau să îl pot contempla pe Isus Hristos, regele sfinților și al îngerilor, în purificare, slavă și în glorie pentru eternitate. big grin
-sunt împăcat cu trecutul, m-am iertat. happy
-trăiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern îmi dă bucurie. happy
-mă pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce să îmi fac griji. happy
-simt sănătatea și viața din mine. big grin
-am o minte iluminată, purificată. happy
-de astăzi (data), mi-am schimbat viața radical. big grin
-mă detașez de păcat, de ce nu-mi aduce fericirea și pacea. happy
-confer o viață nouă. big grin
-nu mă mai interesează ce mi-a plăcut cândva. happy
-îmi consolidez sănătatea și bucuria. big grin

-dacă nu poți să nu gândești deloc, înseamnă că nu te poți elibera din minte. happy
-gândul există doar în mintea ta,niciodată în realitate. big grin
-iubirea,bucuria, pacea, nu pot înflori decât când ne eliberăm de sub domnia minții. happy
-conștiința este calea eliberării de durere. big grin
-nu mai crea durere în prezent! happy
-acceptă și nu rezista inconștient la ceea ce există! big grin
-respectă clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodată. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vieții este să mori înainte de a muri, și să descoperi că nu există moarte. big grin
-viața este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-trăiește in locul în care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor să existe cu, sau fără tine! big grin
-trăiește sfârșitul timpului! happy
-nu lăsa frica, să îți inunde mintea! big grin
-nu îți petrece întreaga viață așteptând să începi să trăiești! happy
-nu iți dori ceea ce nu ai, și dorește-ți ceea ce ai! big grin
-viața este deja desăvârșită, completă, perfectă. happy
-îți poți îmbunătăți situația de viață, dar niciodată nu îți poți îmbunătăți viața. big grin
-trecutul nu poate supraviețui dacă ești prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenințat. big grin
-nimic ireal nu există. happy
-vindecă durerile, spulberă inconștiența, fără să faci nimic, pur și simplu existand și păstrând frecvența prezenței intensă! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una, numai iluzia timpului le separă. happy
-nu alerga după o iluzie pentru tot restul vieții! big grin
-lucrurile și stările îți pot oferi plăcere, dar îți pot da și durere. happy
-îți pot oferi plăcere, dar nu îți vor da bucurie. big grin
-trezește-te, părăsește-ți mintea, fii prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil să simți adevarata compasiune și să-i ajuți pe ceilalți la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai bună. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, în sensul cel mai amplu. happy
-în această stare influența ta se bazează în primul rând, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existență. big grin
-elimină suferința la nivelul cauzei! happy
-elimină inconștiența din lume! big grin
-alină suferința lumii, daca ești chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o să existe! big grin
-nu nega durerea emoțională, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, înfrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continuă să simți durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera să mori fără durere? big grin
-lasă trecutul să moară în fiecare moment! happy
-Îți doresc toate aceste acumulări psihologice facute de mine, să le contemplezi! big grin

| Olsen a răspuns:

De depresie psihotica nu te poți vindeca orice tratament ai lua sau ai face sa schimbi acest lucru.
Mai are un user asa ceva și e terminat săracul.

Sper din tot sufletul sa te faci bine bro.