| RoseOfTheFire a întrebat:

Am uitat sa specific daca am tija din( titan) tot asa nu am voie sa fac RMN?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Prezenta dispozitivelor metalice pe baza de fier e o contraindicatie a RMN-ului, titanul nu este. http://www.i-medic.ro/analize/rezonanta-magnetica-nucleara

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Titanul nu este activ magnetic, asa ca nu reprezinta o contraindicatie pentru RMN.

| 0000anonim0000 a răspuns:

Tija aia nu sta de una singura, este prinsa in suruburi de fiecare vertebra in parte. Daca suruburile de sustinere a tijei sunt din titan, atunci nu e o problema. Daca sunt metalice...sad