| anonim_4396 a întrebat:

Am umeri plini de cosuri, iar daca incerc sa le sparg imi iasa sange din ele
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te duci la un dermatolog si sa nu iti mai spargi cosurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu le mai spargi pentru ca inmultesti bacteria. Ia-ti o crema pentru cosuri, de exemplu bioderma sebium global. Are acid salicilic, ingrediente antiinflamatoare si calmante.

Acestea sunt beneficiile acidului salicilic :

- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

| ksaoswh a răspuns:

Sa te duci la un dermatolog.

| dermdoc a răspuns:

Http://primoderm.ro/articole/acneea/

Poate fi vorba despre acnee sau foliculita stafilococica. In orice caz diagnosticul si tratamentul corect este stabilit in urma consultatiei la dermatolog. Succes!

| itisnotimportant a răspuns:

Du-te la un dermatolog. Asa a avut o prietena, s-a dus la dermatolog, iar acum i-a trecut.

| ZanaCeaBuna01 a răspuns:

Sa te duci la dermatolog.

| GabrielB a răspuns:

Pune dop repede.