| pissyku a întrebat:

Am un baietel d 10 luni.si nu i-am dat pana acum biberon, si nici suzeta. dar vreau sa il obisnuiesc de pe acum sa bea lapticul cu biberonul,, dar refuza si mai mult.in loc sa suga.roade tetinahee hee...as vrea sa stiu daca e cineva care imi poate da mici sfaturi.mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, uite eu am crescut doi si iti pot spune ca nu are nimic ca inca roade tetina, incep sa-i creasca dintisorii si al mananca gingiile, in general asa se manifesta mai toti copi cind sint micuti, parerea mea este sa ai dai mai multa mancare si laptic ai poti da dar nu prea mult, incearca cu ceaiuri de tei care al vor linisti.Incearca pentru gingii sa ai cumperi ceva jucarii din guma maleabila, sau sint in farmacii jucarii speciale pentru gingii, al vor ajuta foarte mult, incearca sa-i ameliorezi durerea cit si mancarimea gngiilor printr-o crema pentru gingii care ti-o va recomanda medicul tau de familie.Bafta si mult noroc iti doresc.

| nicky a răspuns:

Eu de ex de la 9 luni i-am scos biberonul de la fiul meu si i-am dat lapticul in sticla de suc cappy (cea pentru copii, care are ca o tetina), acum are 1 an si 9 luni si la culcare tot cu sticluta din aceea bea laptele. Cred ca ar fi bine daca nu i-ai mai da biberon sau suzeta mai ales daca nu le vrea, ii vor deforma dintisorii.

| mioara a răspuns:

Da sa bea cu cana si ii daii si biberonul intre adica il pacalesti

| altul a răspuns:

Lasail sa bea nu e nimic rau in asta. si ce daca il roade dail nu il lua asa fac toti copii

| gzabi a răspuns:

Exista o tetina speciala compatibila cu alaptarea la san. Tetina are un mecanism al suptului similar cu cel al suptului la san, reducand la minim riscul invatarii cu suptul la biberon. Bebelusul poate relua suptul la san fara nici o dificultate.
http://www.pompasan.ro/produs/2164-Tetina-Calma-Medela