| Ioanaizzabelatiu a întrebat:

Am un băiețel de un an si acum sunt însărcinată in 8 luni cu o fetiță, baiatul mai cere noaptea sa îl alaptez. Il pot alapta cat sunt însărcinată? Eu am 33 de ani apropo, ziua mananca mancare solida doar noaptea vrea alaptat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Atita timp cit ai lapte, nu văd nici o problema, bă dimpotrivă, este recomandat sa dai copilului late de la tine, atit timp cit ai.
Nu contează ca ești însărcinată, contează dacă ai lapte.Dai cit mai e, sigur se va opri la un mom dat, așa ca folosește, este bine pentru tine și pentru copil.

| Eireann a răspuns:

Nu e nici o contrainducatie sa il alaptezi cat esti insarcinata si unele mame aleg chiar sa alapteze in tandem un copil si un nou nascut. Momentul cand vrei sa il intarci e o decizie personala. Cred ca cel putin pe timp de noapte este mai comod sa il alaptezi oricum decat sa te ocupi cu sterilizatul de biberoane, incalzit/preparat/pompat laptele etc. La 3-4 zile dupa nastere gustul/consistenta laptelui se schimba si e posibli ca atunci sa refuze el alaptarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine oprești alăptatul și-l treci pe lapte din sticluță.

| Konstantinos99 a răspuns:

Nu e bine, trebuie sa il obisnuiesti si fara, vine urmatorul si tot asa. si e bine sa fie limitati din timp nu brusc ca cel mic are nevoie de acum.Dai suzeta ceva, gata cu strengaru