| Violeta_Palcau_1990 a întrebat:

Buna ziua as avea si eu o problema,, eu am o fetita de 5 luni si o alaptez cu lapte matern, si am ciclu mestrual regulat as vrea sa stiu daca este posibil sa fi ramas insarcinata dupa prima zi de la terminarea ciclului,

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La un ciclu regulat de 28 de zile, perioada de fertilitate începe din ziua a 7-a (inclusiv zilele de sângerare) și se încheie în ziua a 21-a, apogeul este în ziua a 14-a și a 16-a.
Sunt destule metode contraceptive, de ce nu faci apel la ele prin sprijinul unui ginecolog? Nu te culca pe urechea că dacă alătezi natural nu rămâi însărcinată, ai menstră și este suficient.
Să îți trăiescă fetița, să fie sănătoasă și tu la fel să te poți ocupa de ea.
Sănătate!
Pa, pa.

| AverageIAlex a răspuns:

Voiam sa spun ca astfel de intrebari le pun adolescentele, dar acum am observat ca si dumneavoastra aveti doar 23 de ani. Teoretic, nu este posibil. 8-9 zile inainte si dupa ciclu, femeia este nefertila. Dar, au fost si sunt in continuare cazuri de exceptie de la regula.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru AverageIAlex):

Bună.
Dezinformezi și este foarte grav!
Se spune infertilă, nu nefertilă dacă tot te dai cunoscător! Stai în banca ta.
O seară plăcută.
Pa, pa.

| Mikhtarian a răspuns:

Normal nu, dar sunt cazuri in care a fost posibil.

| Alinshkaa a răspuns:

Da sunt foarte multe cazuri!