| 11bell a întrebat:

Am un bebelus de 2 1/2 luni pe care il alaptez, de ceva timp are nevoie la o masa de ambii sani. asta inseamna ca laptele e pe sfarsite? cam cat timp mai dureaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Indicat este ca la o masa sa alaptezi cu ambii sani... sa stai cam 15 min pe un san si 15 min pe celalat... daca vezi ca lapticul nu ajunge adica observi ca bebe cere mai des de mancare, sau vezi ca desi a mancat tot plange probabil nu ajunge laptele... atunci apelezi la medicul de familie ca sa iti scrie reteta de lapte praf... cred ca ai dreptul la lapte praf gratuit... cel putin acum 3 ani asa era... nu te speria se intampla cu oricine... totusi chiar daca ii dai completare cu lapte praf ar fi bine sa continui sa alaptez cat poti... anticorpii din laptele matern sunt foarte importanti pentru bebe... multa sanatate

3 răspunsuri:
| dicarmencitta1957 a răspuns:

In complectare se vine cu un alt lapte recomandat de medicul la care mergeti pentru consultul celui mic.Doctorul/a va v-a prescrie un lapte praf din care o sa-i faceti micutului, lapticul mult dorit.In ziua de azi aveti 1000 de posibilitati.Succes.

| dispe a răspuns:

Sa-ti traiasca puisorul si sa fie sanatos! Nu te speria degeaba. Ai un bebe sanatos si mancacios. Fii fericita si suplimenteaza cu lapte praf. Mai pacaleste-l cu ceai.

| 31ea a răspuns:

Este in farmacie ceai pentru stimularea laptelui si nu face rau te ajuta pe mine ma ajutat cel de la fares numai bine