| Hina a întrebat:

Am nevoie de ajutor ce miscari trebuie sa fac ca sa cresc masa musculara la
Maini
Picioare
Fese
Si
Sani
Si cat timp trebuie sa le fac.

Răspuns Câştigător
| Bogdan7492 a răspuns:

Niciodata sa nu asculti de oamenii care spun : daca parintii tai au fost asa, si tu vei fii asa. Nu e adevarat daca nu esti bolnava sau ceva, poti sa iti modifici corpul in orice mod vrei. Eu iti recomand:
-genuflexiuni ( in timp iti vei pune in spate un ghiozdan in care bagi bidoane cu apa sau ceva greutati)
-alergatul nu te ajuta, doar daca vrei sa si slabesti
-pentru brate/piept(sani) iti recomand tipuri variate
de flotari, le gasesti pe net.
-si exercitiul care se axeaza doar pe fese: stai intinsa oriznontal si incerci sa ridici fesele de pe pamant, nu prea stiu cum sa explic dar o sa las un link (https://www.shape.com/......e-targets)
Pe langa exercitii ai nevoie de mese echilibrate, incearca sa mananci mai multe:
-proteine( carne de pui, curcan si peste)
-carbohidrati( fulgi de ovaz dimineata, orez, paste integrale etc
Sper ca te-am ajutat

10 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Câți ani ai?

Eu aș recomanda înotul și alergatul + proteine + fructe.

Proteinele ard grăsimea și cresc masa musculară. (lapte, ouă, pește, brânză, carne)

Renunță la dulciuri, fast food, pâine.
Nu mânca după ora 6 seara. La început e greu, dar se obișnuiește corpul.

Eu ți-am zis niște lucruri simple, dar rezultatul ține și de genetică. Dacă la voi în familie toți sunteți slabi, atunci și tu o să fi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ancaval):

Cand pui masa musculara mananci MAI MULT, de ce sa nu manance dupa 6 seara? Poti sa mai ai inca 2 mese dupa 6 seara (MESE, nu gustari).

Si proteinele NU ard grasimea, asta e o balarie. Grasimea se arde doar in deficit caloric, la fel cum masa musculara se pune cand esti in SURPLUS caloric, de-aia nu poti sa pui muschi si sa slabesti ina celasi timp.

"renunta la." cand pui masa musculara ADAUGI CHESTII in alimentatie, nu "renunti", trebuie sa mananci DUBLU fata de cat mancai inainte.

| ancaval a răspuns (pentru Cosmin86):

Mănâncă tu dublu și o să te minunezi.

Surplusul ăla caloric, pe care insiști tu, exagerat deja, aduce grăsime.

Și DA, poți să slăbești, adică să scapi de grăsime și să pui mușchi în același timp. Tu ai făcut vreodată înot? Ști pentru ce e? Alergatul?

Încă ceva : Întrebarea NU am pus-o eu așa că NU mie trebuie să îmi răspunzi. Vrei să-i dai un sfat? Spune-i lui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ancaval):

FAC asta deja de 14 ani, mananc 3-4 fripturi pe zi + oua + 3 farfurii de orez/cartofi, nu sunt un copil pampalau care invata si el nutritie, cum sunt majoritatea de pe site-ul asta. Si la 95 de kg am abdomenul plat si pot face tractiuni cu 30kg legate de mine.

REPET: cum poti sa fi in surplus caloric si in deficit caloric in acelasi timp? Sau tu esti genul care crezi ca muschii se fac doar cu exercitii? laughing

p.s.: in momentul in care recomanzi cuiva care vrea sa puna muschi sa NU manance dupa ora 6, cand e ceva MEGA-CUNOSCUT ca trebuie sa mananci 5-6 mese CONSISNTETE pe zi, ijnseamna ca nu stii NIMIC.

Nu exista categoria COPII TAMPITI SI CRETINI unde sa comentezi?

| ancaval a răspuns (pentru Cosmin86):

Și bagi concentrate în tine? Să te ajute un pic? Corect? Pe natural NU poți? Ești slab atunci.

Hai să ne înțelegem:

1. Nu mă interesează ce faci tu. Am înțeles că ești "băiatul cu ouăle "...clocite? Poți fi cine vrei, nu-mi pasă!
2. Tu NU ai înțeles NIMIC din ce am scris mai sus!
3. Și eu NU mai am răbdare cu oamenii din "formația" ta!
4. Ceau! Și când zic "ceau", am pretenția să NU mai răspunzi înapoi.

| Hina explică (pentru Cosmin86):

Stiu ca trebuie sa mananc mai mult dar nu stiu ce miscari ar trebui sa fac

| Cosmin86 a răspuns (pentru ancaval):

Unde am zis ceva de "concentrate"? Iar concentratele proteice (Care sunt extrase DIN MANCARE) ajuta la refacerea fibrelor dupa antrenament. Nu le confunda cu steroizii.

Am inteles ca ai dat un sfat CRETIN si ca nu stii NIMIC despre corpul uman, simplu.

Daca stii ca esti extrem de PROST, de ce nu citesti inainte?

pasul 1: citesti cel putin 20 de articole scrise de MEDICI NUTRITIONISTI
pasul 2: abia apoi dai un raspuns mai putin CRETIN

| Hina explică (pentru ancaval):

Am 14 ani, la mine in familie toti au fost slab la varsta mea acum s-au dezvoltat au un corp de vis la varsta de 18 ani dar eu vreau să ma grăbesc putin dezvoltarea

| ancaval a răspuns (pentru Hina):

Dacă ai 14 ani o să te dezvolți destul de repede. Ai rabdare. Ești abia la început, să zic așa...

În acest caz, te rog să ignori orice dietă care ți se oferă de la unii harnici tare. Chiar nu e cazul să te grăbești.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hina):

Orice sala are un instructor. Daca le faci gresit te poti accidenta, spre exemplu de la exercitiile pentru abdomen si lombari iti poti avaria coloana, daca nu le faci corect.