| aanonim14 a întrebat:

Am un papagal de o saptamana. L-am primit de la cineva si este destul de mare 3-4 ani.Are o oglinda in cusca si ii place foarte mult, dar oglinda s-a murdarit si as vrea sa o curat.Cand am incercat sa imi bag mana in cusca ma muscat papagalul. Cum as putea sa il fac sa fie prietenos cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 1fluturas a răspuns:

O sa-i ia ceva timp sa se obisnuiasca. Vorbeste-i mult.Incearca sa-i dai sa manance ceva din mana,nu-l forta, o sa fie si mai speriat.Lasa-l pe el sa se apropie de tine. Dupa o perioda o sa se obisnuiasca cu tine, dar iti trebuie putina rabdare. Bafta.

4 răspunsuri:
| venusdoom a răspuns:

Pai incearca sa i dedici cat mai mult timp animalutului tau pentru ca asa o sa se obisnuiasca cu tine si poate nu o sa mai fie asa sperios.
imaginea pe care o vede in oglinda ( desi e a lui) crede ca e alt papagal si poate saracu are impresia ca vrei sa i furi prietenul/alaughing
nu cred ca te ar ajuta daca l ai scoate din cusca nuthinking

| eusituimprnoi2 a răspuns:

Eu i-am luat oglinda pur si simplu...a fost cam agresiv daca imi puneam mana in cusca dar a vazut ca eu curat si na mai ripostat. happy

| andy123 a răspuns:

Buna! Si eu am un papagal, de fapt perush. Al meu este foarte prietenos si jucaus dar si al tau poate deveni asa daca ii dai atentie in fiecare zi. Vino la el, baga printre gratiile de la colivie un deget si incearca sa ii arati ca nu ii faci rau si vorbeste cu el pe un ton jos astfel incat sa nu se sperie. Eu asa l-am invatat pe al meu de mic si acum nu am nicio problema. big grin

| aanonim14 explică:

Scuzati-ma am gresit categoria.dar va rog sa ma ajutati