Întrebare recomandată | dianamrrrrr a întrebat:

Am un pierce in ureche de doua zile si cred ca mi s-a infectat. ce fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Te duci la doctor.
(Cel mai probabil ţi se va prescrie un antibiotic.)

Sau, cel puţin, dezinfectează zona de câteva ori pe zi cu ce găseşti prin casă (alcool sanitar, rivanol, apă oxigenată).
Nu lasă situaţia să se agraveze, că altfel poate chiar vei fi nevoit(ă) să urmezi sfatul lui William.

| mona a răspuns:

Du-te la un medic

| William a răspuns:

Taie urechea.

| dianamrrrrr explică (pentru William):

Decat sa dati raspunsuri de-astea mai bine nu mai puneti nimci. nu ajutati pe nimeni si nici nu amuzati pe nimeni. e chiar enervant cand un om are intr-adevar o problema ( mai ales medicala ) si faci misto. e ridicol si dai dovada de proasta crestere.

| William a răspuns (pentru dianamrrrrr):

Dovada de proasta crestere da cel care isi face pierce. Tie ti se pare ca un om cu o educatie buna ar vrea sa faca asta?

| dianamrrrrr explică (pentru William):

Am o multime de colege care au urechile pline de cercei iar eu pentru o gaurica sunt judecata in halul asta? si nu sunt la orice liceu de ****: gh. lazar din Bucuresti. asa ca nu mai comenta.

| William a răspuns (pentru dianamrrrrr):

Vai daca esti la un liceu cu pretentii (banuiesc ca nu esti la un liceu prost) inseamna ca esti bine educata? Poate ca ai invatat mult dar asta te face doar ma desteapta nu cu mai mult bun simt.

| dianamrrrrr explică (pentru William):

Ce legatura are ce zic eu aici cu bun simtul? cu ce nu am avut bun simt? tu ai fost cel care mi-a spus ca "ce om educat si-ar face un pierce?" si ti-am spsu ca sunt la un liceu cu pretentii unde, surpriza, am o gramada de colege cu urechile pline iar eu sunt judecata pentru o singura caurica in plus? mi se pare total absurd.

| William a răspuns (pentru dianamrrrrr):

Pai in general un om care se respecta nu isi face piercing. Daca nu te respecti pe tine cum sa respecti pe altii? App, vezi ca poate colegele tale vor vrea http://assets0.ordienetworks.com/......h_640x.jpg ce vei face? Iti vei injecta si tu solutie salina in frunte fiindca au si colegele tale si prin urmare e ok?

| dianamrrrrr explică (pentru William):

Nu am zis ca vreau sa fiu ca ele sau sa fac ce fac ele! am zis doar ca e ridiocol sa fiu eu judecata pentru O SINGURA gaurica in plus in ureche cand colegele mele au urechile pline, si asta intr-un liceu cu pretentii.
e doar o gaurica in plus! chiar nu ai mai vazut asa ceva pana acum? chiar ti se pare ceva asa anormal?

| William a răspuns (pentru dianamrrrrr):

Chiar mi se pare anormal, nu vad de ce ai vrea sa iti dai inca o gaura in ureche, la ce ti-ar folosi? Uite de exemplu asta isi cara bricheta http://www.milliontalks.com/......_thumb.jpg dar tu cum o sa folosesti acel piercing in plus?

| dianamrrrrr explică (pentru William):

In primul rand. faci diferenta intre pierce si flash?
in al doi.lea rand. ce naiba vrei de la mine de fapt? imi fac ce vreau eu! nu e vorba daca imi foloseate la ceva. tu presupun ca ai par in cap. de nu te razi in cap? la ce iti foloseste parul? e ca si cum eu m.as luam acum de tine pentru ca ai par in cap. este alegerea fiecaruia in legatura cu felul in care arata. nu inseaman neaparat ca trebuia sa ai vrre.un scop. fiecare are stilul lui si se tunde, se imbraca si face ce vrea cu corpul lui atat timp cat ii place cum arata. tu ce naiba vrei de fapt de la mine? nu.ti.a cerut nimeni parerea in legatira cu scopul unui pierce sau ce vrei tu de fapt sa apui sau sa imi demonstrezi. iti convone intrebarea mea? imi raspunzi ca un om civilizat. nu? treci la urmatoarea.

| William a răspuns (pentru dianamrrrrr):

Mie imi creste parul pe cap in mod natural, tie nu iti apar gauri in ureche.

| dianamrrrrr explică (pentru William):

Nu e vorba de asta.ideea e ca iti place sa ai par in cap. presupun.

asta e singura concluzie pe care ai tras.o din tot ce am zis eu? chiar tii neaparat sa te contrazici aiurea fara niciun scop? chiar nu intelegi ca e alegerea fiecaruia in legatira cu lookul pe care il adopta?

acum te rog pleaca de pe intrebarea mea pentru ca bati apa in piua si nu inteleg ce vrei. e ca si cum ai ontra in casa mea si te.ai lua de felul in care imi aranjez mobila. ( si mobila nu creste natural. )

| William a răspuns (pentru dianamrrrrr):

Primul raspuns pe care ti l-am dat la intrebare a fost in gluma, tu m-ai porvocat sa continui.

| dianamrrrrr explică (pentru William):

Iar eu ti.am spus ca glumele nu isi au rostul intr.o sutuatie ca aceasta. chiar eram ingrijorata. iar "gluma" ta nu este catusi de putin amuzanta.

| darkgirl58 a răspuns:

1 spirt 2 daca nu se curata cu spirt dai si cu rivanol si cu crema ceva daca nu trece du-te la doctor. happy

| dianamrrrrr explică:

Nu pot pentru ca parintii nu stiu. nu pot sa ma dau cu ceva sa sa imi treaca?

| dianamrrrrr explică:

Stiu ca mama imi dadea cu rivanol atunci cand eram mica si ma loveam si se infecta.

| Sw3eTy3 a răspuns:

Scoate cercelul si fa-te cu sprit.Si s-ar putea sa te piste putin. Daca nu iti scoti cercelul si lasi sa se astupe gaura.Si eu am avut o gaura si am scos cercelul si gaura s-a astupat.Acum am alta gaura.Acum depinde de tine.

| dianamrrrrr explică (pentru Sw3eTy3):

Nu vreau sa scot cercelul. o alta solutie fara sa mi-l scot nu ai? laughing

| Sw3eTy3 a răspuns (pentru dianamrrrrr):

laughingpai atunci il scoti te faci cu spirt si pui cercelul inapoi in urechehappyDaca vrei lasa-mi mesaj pe privathappy

| danutu9000 a răspuns:

Taie urechea sa nu afecteze tot capul happy

| dianamrrrrr explică (pentru danutu9000):

De ce raspundeti daca nu aveti o solutie? doar ca sa va aflati in treaba? sunteti petetici.

| danutu9000 a răspuns (pentru dianamrrrrr):

Du-te la doctor ma fraiere.

| adyadytza20 a răspuns:

Du-te la doctor