| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten care a renuntat la prima facultate. Acum este la a 2-a facultate si nu ii place deloc. A fost diagnostic cu tulburare anxioasa depresiva. Nu mai isi dorește sa continue cea de a 2-a facultate. Ii accentuează simptomele de depresie. Ieri m-a sunat si mi-a spus ca a plans 4 ore incontinuu. Ce pot face? Cum il pot ajuta sa si revina. El spune ca ar vrea sa inghete anul pentru a isi reveni. Dar psihiatra la care merge spune sa continue tot anul, dar simte ca nu mai poate. Spune ca e un esec, ca vrea sa moara( se gandestesa se sinucida). S-a inchis in el. Cu greu mai socializeaza. De abia pot sa mai vorbesc cu el. In acest caz ce ar fi mai important sanatatea lui psihica sau faculatea? Ar vrea sa se intoarca din toamna la prima facultate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
35 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu incerc sa fiu in contradictoriu cu ce spui tu si nu am idee ca nu am incercat medicamente sa scap de starea in care eram deci nu ma pot pronunta daca intr-adevar isi fac efectul sau nu; eu sunt convins ca sunt facute cu un scop si au o anumita rata de succes, dar chiar si asa, din nou, asta nu inseamna ca problemele dispar.
Va avea in continuare aceeasi situatie, cu sau fara pastile. Trebuie sa se schimbe ceva legat de situatia lui sociala si morala, nu sa ia pastile.

| RoCkKiD a răspuns (pentru TheRealFantasy):

O sa incerc sa iti explic pe scurt care e treaba cu pastilele.

Toata lumea fuge de ele ca de dracu, dar realitatea e ca ele sunt recomandate si administrate pentru un motiv simplu. ajuta pacientii.

Rolul medicatiei este acela de a opri sau diminua simptomele pentru ca omul sa aiba sansa sa lupte cu cauza lor, impreuna cu un terapeut sau cu cine vrea. Bolile mentale sunt de multe ori monstrii cu care nu te poti lupta fara ajutor, oricat si-ar dori, nu o sa poata sa shimbe nimic la situatia lui sociala sau morala cat timp e depresiv si anxios. Si doritul e un cuvant mare aici daca depresia e severa si i-a macinat si ultima picatura de motivatie.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru RoCkKiD):

Am înțeles șefu. Și atunci ce e de făcut?
Dacă pastilele pe care le ia nu își fac efectul? Dacă psihiatrii nu reușesc să îl ajute cu anxietatea/depresia?

Nu vreau să fiu gigi contra doar că experiențele personale sunt diferite de la caz la caz... și mai sunt și foarte sceptic. Cine știe totuși, poate ai dreptate.

| RoCkKiD a răspuns (pentru TheRealFantasy):

De aia am zis sa consulte alt psihiatru. Psihiatrii, la fel ca orice alta profesie, are oameni mai buni la meseria aia..si oameni mai slabi la meseria aia. Se pot uita pe net dupa unu recomandat si sa mearga sa mai ceara 1-2 pareri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sănătatea.