| Eusunt132 a întrebat:

Salut, am 16 ani si sunt diagnosticat cu Tulburare anxioasa-depresiva cu elemente pshiotice si inca ceva tipuri. In total am luat alprazolam, anxiar, xanax, rispolent, romparkin, bromazema, eneorion, fevarin si cam atat tin minte, nu imi amintesc sa mai fi luat ceva. Acum vreo 2 luni am cazut la pamant mai rau decat la inceput cand am fost pentru prima oara internat. Am luat 15 romparkine in 3 zile in loc de o pastila jumate si alte pastile in plus, dar mai putine. De atunci mi-a pus si nu stiu ce diagnostic cu nu stiu ce ticuri fiindca s-au accentuat destul de tare de atunci, insa pot sa le controlez cat de cat. Mi-a spus psihiatra ca sa fiu cuminte, sa nu mai iau pastile si sa nu fac probleme. Oricum eu am refuzat sa mai iau medicamente in continuare fiindca nu isi aveau rostul. Daca cineva vine spre mine si imi da un pumn si eu il bat rau de tot, pot fi scapat pe chestia asta daca nu sunt costient de ceea ce fac? Adica daca se intampla sa am vreo criza nu imi dau seama ce fac si nu se opresc gandurile din cap si alte chestii pana nu fac ceea ce fac pe moment. Adica daca ma cert cu cineva si se ajunge la bataie, pot fi scapat pe actele mele?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca au aparut ticuri atunci asta este posibil sa fie schitofernie deja.
Medicamanentele alea sunt obligatorii sa le iei zilnic, ca situatia ta este destul de grava si daca nu le iei zilnic, boala evolueaza si vei fi internat intr-un spital psihiatric.

| Eusunt132 explică (pentru Violleta2022):

Am fost internat de 2 ori deja oricum, nu am pe foile alea ceva cu schizofrenie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot fi scapat pe chestia asta daca nu sunt costient de ceea ce fac?
Nu poți. Dacă ești complet inconștient, te internează cu forța și te trece pe pastile și injecții grele.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu daca gandesti sa faci cuiva rau, in insemna ca cat de cat constint.
Cel mai mai bine este sa soliciti o internare voluntara si sa incerci un nou tratament
In cazul unei agresiuni, nu scapi.Tot la spital ajungi! Asta daca zici ca nu esti constint!

| Robert2526 a răspuns:

Nu poti sa scapi de raspunderea penala daca faci ceva grav, incearca sa te linistesti mai bine.

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Romparkin, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.