| sephora_8431 a întrebat:

Am un rottweiler in varsta de 5 luni care a suferit o codotomie si alte 2 operatii pentru taierea pintenilor si rezolvarea unei hernii ombilicare. La coada au mai ramas 2 vertebre, este nepansata si foarte tumefiata, ca o gogoasa. Catelusa prezinta mancarimi si durere in zona cozii, avand dificultate in deplasare. A urmat tratament injectabil antiinflamator si antibiotic. Intrebarea mea este: de ce a aparut infectia si exista riscul de a face septicemie datorita infectiei? Daca da, care sunt semnele? Urmeaza sa o duc la veterinar din nou in 2 zile, dar ma ingrijorez foarte mult pana atunci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| myre a răspuns:

Da de la o infectie netratata corespunzator se poate ajunge la septicemie, poate tratamentul nu a fost bun, avea nevoie de ceva mai puternic.parerea mea este sa mergi la alt medic veterinar sa ii explici situatia daca se poate cat mai repede nu peste 2 zile

1 răspuns:
| Babydoll_4700 a răspuns:

Este destul de grav ce explici tu aici. Cauta un alt medic, poate are nevoie de altceva. La om, septicemia se manifesta prin stari de oboseala, febra, frisoane. La animale nu stiu sad Oricum, nu este bine sa o mai tii asa. Sper sa se faca bine!