| Seby2252001 a întrebat:

Am urechile înfundate de 7 zile, probabil cu apa si numai rezist si simt că îmi vâjâie capul. Ce metode pot aplica? Cineva care a fost in situtia mea? Am nevoie de ajutor cumva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mopmop a răspuns:

Incearca asa: prinde nasul cu doua degete si preseaza pe ambele nari ca sa le blochezi. Apoi sufla nasul fortat cu narile blocate. Ar trebui sa mearga. Daca totusi nu... mergi la un doctor O.R.L.

| KR0NSTADT a răspuns:

S-a inventat chestia asta, folosește-o: https://dexonline.ro/definitie/otorinolaringolog

| Genevaaa a răspuns:

Incearca sa iei un betisor de urechi, cu grija, baga-l in ureche putin mai mult si apasă in jos, dar fi atent ca si eu faceam asa si spatiul e f ingust si orice tremuratura poate genera... accidente.Deci nu apesi in față, ci în JOS, vei apăsa unde este spatiul cel mai inchis si se va deschide.