| Dumitrescu_Andreea_2000 a întrebat:

Am varicela si am auzit ca daca ma scarpin imi raman cicatrici. Mie mi-e frica ca, in timpul noptii, sa nu ma scarpin fara sa vreau. Nu pot sa imi pun manusi din cauza ca am si pe maini. Ce pot sa fac? Dau fundita. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Softe a răspuns:

Stai linistita, nu te vei scarpina in somn deoarece nu vei mai simti ca te mananca, mancarimea apare doar dupa ce te trezesti sau pana sa dormi, in rest in timpul somnului nu te va mai manca.

3 răspunsuri:
| FluturicaMicaMica a răspuns:

Nu te speria. Nu îți apar (cred), dar bubele s-ar putea inrosii si mai tare si ar mai putea apărea bube. Eu cred că ar trebui să te duci la un medic. El știe mai bine.
Însănătoșire grabnica!

| Doodleskull a răspuns:

Cumpara de la o farmacie pudra mentolata
Si eu am varicela acum
Daca te mananca rau cumpara si mixtura mentolata
Eu nu am folosit mixtura deoarece nu am avut nevoie, insa pudra am folosit-o.
ps. Esti din olt?

| Dumitrescu_Andreea_2000 explică (pentru Doodleskull):

Am mixtura mentolata, dar continua sa ma manance.
P.s: nu sunt din Olt, ci din Ploiesti. In scoala mea a avut loc o epidemie cu varicela.
Apropo, insanatosire grabnica!