| ForbiddenLove a întrebat:

Am voie caise daca tin regim ca pentru hepatita?(nu am hepatita am mononucleoza)...Caisele sunt citrice sau ce sunt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Caisele nu sunt citrice, dar daca nu ai voie cruditati...atunci raspunsul este nu.Altfel nu vad ce ti-ar face rau.Trebuie sa respecti ce ti-a zis medicul, ca boala sarutului poate avea complicatii urate.P.S.Sa ai grija de ceilalti, ca esti contagioasa!

soothe
| soothe a răspuns:

Caisele nu au nici o legatura cu mononucleoza, care este o viroza (deci contagioasa) transmisa de regula prin sarut. Bea multe lichide si stai acasa cu cat mai multa odihna. Vezi ca efortul fizic este interzis; de regula la mononucleoza splina se mareste si daca faci efort se poate rupe si atunci chiar ai bagat-o pe maneca. Deci este o chestie serioasa. Caisele nu sunt citrice, dar asta o lamurim dupa ce te faci bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti consuma caise daca ai mononucleoza ( mai exact urmezi un regim alimentar care protejeaza ficatul ).
Citrice sunt portocalele, lamaile, grape fruit, mandarinele...