| Frank51 a întrebat:

Am voie lactate a doua zi dupa o extractie dentară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Lactatele reprezinta un mediu foarte prielnic pentru dezvoltarea microorganismelor, de aceea cand ai o plaga la nivel bucal nu e recomandat sa le consumi. Cat timp nu ai voie depinde de fiecare caz, vezi cand s-a mai inchis rana sau gingia dupa extractia ta. Eu zic sa o lasi macar 2-3 zile ca sa fi linistit.

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu prea, stai o saptamana fara - pentru siguranta 100%.

Răspuns utilizator avertizat
| Nike008 a răspuns:

Nu ai voie, stai pana ti se inchide rana in urma extractiei dentare.