| anonim_4396 a întrebat:

Am voie sa fumez marijuana din când în când daca urmez tratament psihiatric? Îmi poate face rău sau nu are nimic? Știu sigur că sa beau nu am voie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu ai voie, iti va agrava boala psihica si va scadea mult eficienta tratamentului. Sa nu mai vorbim de problemele legale.

| sierra1 a răspuns:

"Am voie sa fumez marijuana...Îmi poate face rău? "

poliția da!

| LPCTSTR a răspuns:

Nene, ești bolnav mintal.
Mergi la psihiatrie fără să mai fumezi, le-ai face viața mai frumoasă celor de acolo.

| Donsavas a răspuns:

I ai spus psihiatrului tau de dependenta ta? Acesta o poate combate. Dependenta de canabis este cat se poate de serioasă,mai ales in conditiile in care vezi bine ca cetățenii poporului din care faci parte NU permit consumul. Nu,NU ai voie să combini medicatia psihiatrica cu alte psihotrope cum sunt nicotina,alcoolul,cofeina, zahărul sau marijuana cat si multe altele. Psihiatrul iti poate da ceva care sa te faca sa te lasi de canabis, poate chiar ceva legal care sa fie mult mai bun ca iarba asta ilegală, care după părerea mea, este destul de nociva pentru unele persoane.
Marijuana s-a dovedit benefica doar in cazurile de Adhd, în ceea ce privește bolile mintale.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Nu sunt dependent doar intrebam daca e voie sau nu.

| mastadont a răspuns:

Mai informațivă fraților, alcoolul e de 10 ori mai dăunător decât iarba și totuși e legal. Depinde de ce boală suferi, În țări mai civilizate iarba se prescrie pentru tratamentul anxietății sau al depresiei uneori. Dacă suferi și de altceva se poate să-ți agraveze simptomele. Și ai grijă cu ce medicamente combini.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

Eu am ales deja big grin însă nu pot să zic că nu consum și alcool din când în când. Însă Marijuana are și efecte recreaționale care nu sunt de lepădat, de zece ori mai bune de cât cele ale alcoolului aș putea spune.

| FaraNumePls a răspuns:

În America se poate (nu in orice stat). La noi nu.

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy Bineînțeles că îți face rău. big grin Nu cred că ești încurajat de nimeni de aici să te droghezi, și știi că e greșit ce ai vrea să faci. surprise Stai în loc, și continuă-ți tratamentul psihiatric. big grin Funda? happy

| LPCTSTR a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Uh... încă ai rank 2000+? straight face
Tristuț, ce să zic...

| BotezanDaniel a răspuns (pentru LPCTSTR):

Salut! happy "2.864 din 1.234.478" big grin

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Tratezi lumea cu mult prea multe emoticoane.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu știu dacă e de rău sau de bine, laughing după modul în care ai spus-o. big grin Dar așa scriu eu, și pe F.b și oriunde am această opțiune. big grin

| LPCTSTR a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Îți pierzi "credibilitatea".
Dar "csf?", "ncsf".

| LPCTSTR a răspuns (pentru sickkkkkk666):

Are o viață frumoasă; asta ori se droghează de fiecare dată când răspunde pe TPU.
"Internetul este un "loc" macabru ce nu trebuie explorat." zicea cineva; și uite acum de cine dăm.

| Rihhana1 a răspuns:

Nu ai voie deoarece isi va face efectul in lant si nu stii ce efect va avea, poti ajunge la urgente.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru_Ionut_2001 a răspuns:

Marijuana este un drog fratilor de ce ati fuma? Normal ca iti face rau.Stai cuminte acolo.

| Bart978 a răspuns:

DA, depinde care este diagnosticul pe care ți l-a dat psihiatrul. Sunt psihologi și psihiatri care fumează iarbă. În general iarba poate afecta: inima, plămânii, sistemul reproducător (bărbați - scăderea nr. de spermatozoizi, iar femei- dereglări ale ciclului menstrual), memoria (ea își revine la normal în momentul în care se oprește consumul de iarbă).

Iarba are părți bune pentru: bolanvii cu SIDA, are valoare terapeutică (relaxarea), recomandată de oncologi pentru pacienții care au făcut chimioterapie, cei cei au scleroză multiplă și alte boli care produc spasme, cu afectarea controlului muscular, convulsii, dureri cronice, dureri de cap și migrene.

Oricum, toate aceste lucruri sunt relative deoarece contează foarte mult autocontrolul persoanei ce consumă drogul, contează cantitatea drogului, modalitatea de ingerare a lui și dacă este sau nu combinat cu alt drog. Pe scurt, orice este bun cu măsură.