| Elena1234456 a întrebat:

Am vreo sansa sa slabesc 3 kg pana la revelion? Ce ar trebui sa fac ca sa reusesc asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dnk10 a răspuns:

Daca o saptamana reusesti sa te abtii de la dulciuri / grasimi / paine si alti carbohidrati sunt sigur ca vei reusi sa dai jos chiar mai multe kilograme happy.
Nu uita sa consumi multa apa si sa nu mai mananci dupa ora 6, iar putina miscare va fi si ea de folos.
Cu abdomenele nu are rost sa te chinui pentru ca nu te vor ajuta aproape deloc.In schimb niste exercitii gen pilates, si-ar putea face efectul.

Multa bafta si sarbatori fericite!

| Cosmin86 a răspuns (pentru dnk10):

1. chestia cu ora 6 e o aberatie
2. mai mult de 3 kg intr-o saptamana e alta aberatie

| dnk10 a răspuns (pentru Cosmin86):

O cura de detoxifiere bazata, evident, pe fructe, legume + sport te poate ajuta sa slabesti si 5-6 kilograme pe saptamana! Crede-ma sunt foarte bine documentat. In plus, cunosc DIRECT persoane care au reusit sa slabeasca kilogramele respective intr-un timp record.
Cat despre chestia cu ora 18. Nu e prea bine sa consumi nimic cu 3-4 ore inainte sa te culci! Toata lumea stie ca metabolismul lucreaza mai greu dupa o anumita ora.

Salut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dnk10):

Eu pot face cantarul sa arate 2-3 kg mai putin intr-o singura zi, prin deshidratare. Dar asta nu inseamna ca e ceva sanatos.

In general e stupid sa dai kg jos in timp record, nu faci decat sa-ti faci probleme. Daca iti pasa de sanatatea ta si de cum arati, slabesti lent, cu sport si ai la baza nutritiei carbohidratii, nu fructe + legume.

P.S. : chestia cu 3 ore inainte sa te culci sunt perfect de acord, dar de unde stii tu ca se culca la ora 21? happy

| dnk10 a răspuns (pentru Cosmin86):

De acord. Exista si anumtie riscuri... poti sa te trezesti cu pietre la colecist sau, mai rau, cu afectiuni ale pancreasului.Si totusi, 3 kg nu sunt atat de multe incat sa te trezesti cu vreo problema de natura medicala dupa...

btw. cand slabesti prin infometare corpul "apeleaza" initial la resursele musculare, nu la rezervele de GRASIME!

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Poate ca nu chiar 3 este destul de rapid sa slabesti atat de mult. Incearca sa ti cura cu sucul de grefe.
Stoarce inainte cu jumate de ora inainte de a lua masa, 1-2 grefe, cat sa-ti iasa 200 ml de suc. Consuma de 3 ori pe zi acest suc si pe langa asta cat reusesti apa (2litri), renunta la prajeli si grasimi, la sucurile din comert, evita cartofii, bananele, paina alba si pastele fainoase. Poti manca paine cu tarate, ori integrala (cam 1 felie la o masa). Renunta la mersul cu autobuzul/masina si mergi o portie buna pe jos. Evita sa te uiti in fiecare zi la cantar, altfel te-ai stresa si mai mult si multa rabdare. Abia cu 2-3 zile inainte de Revelion iti poti masura greutatea sa vezi cat ai pierdut.

Grefele si sucul lor e cunoscut in diete.

Am tinut acum 3 ani dieta si am slabit in 1o luni, 15 kg (de la 65kg si am ajuns la 50kg, avand inaltimea de 1.77).

Cura cu grefe e recomandata sa o ti 1- sedinte, dupa care se face pauza.

| Konata a răspuns:

Secretul ca sa slabesti este sportul. Pai raneste si tu zapada, fa miscari prin casa, fa abdomene dimineata si seara, mananca mai putin.happy. Succes!

| pisicutzamik a răspuns:

Nu o sa reusesti, intr-o luan poti slabi cu foarte mult efort, dar in cateva zile nu!

Răspuns utilizator avertizat
| dianaandra1467 a răspuns:

Mănâncă foarte sănătos, sau, cel mai bun lucru, supa de varză. happy SUCCES