| 6sheep a întrebat:

Anxietate! E dimineață, am mintea tulbure și nu știu cum să mă exprim cât mai clar, deși am devenit sclavul acestui "monstru" de peste un an și jumătate. Ca fiecare început, e subiectiv până la confirmarea oficială a medicului. Și asta pentru că sunt inexplicabile manifestările anxietății. Dar cum starea emoțională a fost proiectată și în manifestări fizice, trăiesc în infern. Vei crede că exagerez, dar o sa încep cu un amănunt important: in urmă cu un an și jumătate, aveam cu 13 kg mai puțin decât astăzi. Și nu am fost niciodată bine proporționat. O sa ocolesc detaliile, însă trebuie să știți ce e mai important: la primul atac de panica am ajuns la spital, iar ei au încercat să remedieze problema prin psihoterapie, dar era prea târziu. Nu mai mâncam, nu mai dormeam, un nod în gât care nu-mi permitea să respir, dar mai ales sa mănânc. Fiecare moment se simțea ca și cum ar fi ultimul. Iar asta zile întregi până când ajung din nou la spital, de data asta la un medic psihiatru. Tratamentul a fost extrem de dur (aplicat în ambulatoriu), ca să nu-mi afecteze fișa medicală. Perfuzii cu medicație pentru sistemul nervos și bineînțeles, pentru întărirea sistemului imunitar, asimilarea de vitamine etc. Pe lângă asta, pastile. Multe pastile. Primele zile au fost infernale, nici n-am cuvinte să descriu. Apoi, insesizabil, am început să mă simt din nou normal. Cel puțin dpdv fizic. Eram sigur că am am depășit situația și după 3 luni am întrerupt tratamentul. Timp de câteva luni, totul a fost normal, cu stări ușoare de anxietate in situații mai delicate, dar nimic amenințător. (Menționez că pe perioada tratamentului am renunțat la țigări și la alcool, pentru că îmi creau o stare de neliniște și îmi accelerau ritmul cardiac ce anunța iminentul atac de panică și nu numai: stări interioare de nedescris).
Toamna trecută simptomele au reînceput să apară, nu cu aceeași intensitate, dar suficient cât să mă țină pe loc, iar în noiembrie am avut din nou "primul" atac de panică și din nou ajung la spital... de data asta apelez la psiholog și cel puțin pentru timpul cât eram acolo, eram confident că voi putea face față de unul singur. După vacanța de iarnă, nu știu de ce, dar nu m-am mai dus. Probabil pentru că am fost prins în diferite activități. Zile și zile. Unele extraordinar de grele, altele acceptabile. Nopți nedormite sau in stare de alertă. Ba chiar m-am și trezit într-un ușor atac de panică. Deseori abia reușesc să dorm 3-4 ore pe noapte. Aproape la fiecare masă am un nod în gât care nu-mi permite sa înghit și trebuie să mă ajut de un pahar cu apă, dar tot chinuit și sufocat mă simt. Mănânc forțat, de teama să nu slăbesc din nou. De distrat, niciodată. Am renunțat de peste o jumătate de an la țigări, alcool, cafea, energizant etc. Și totuși, îmi lipsesc. Excepții n-am făcut și nici n-am să fac. Însă vreau sa fiu din nou normal. Măcar fizic să mă simt bine, pentru că angoasele mele nu prea au șanse de izbăvire. Și aici va rog sa nu vă gândiți la suicid laughing
E ciudat modul în care am ajuns să trăiesc: toți mă văd, dar nimeni nu mă observă. Niciodată nu m-au înțeles și nici n-au cum. Poate este unul printre voi care a împărtășit aceeași experiență cu mine, dar mai important, a reușit să câștige duelul cu acest "monstru".
P.S. cel mai probabil o sa incep din nou un tratament, cu riscul de a ajunge dependent. Cei care au trecut pe aici mă înțeleg. Va mulțumesc și nu uitați: nu există "corpore sano" fără "mens sana".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atacuri de panică și anxietate am avut și eu cândva. Nu am apelat la urgente,ci a trebuit să strâng din dinți și să astept să treacă starea, indiferent cat de încăpățânată era. Oribil! Absolut oribil! Nod în gat când mancam, apetit slab, kilograme pierdute, neliniște indiferent cat de mult incercam sa calmez cu activități sau o gândire mai normala. Până la urmă, a trecut. Am băut ceai de ghimbir și starea s-a mai ameliorat. Iau vitamina D de câteva luni și starea de anxietate abia de o mai simt. Mișcarea e de asemenea o soluție. Nu sa ridici haltere, chit că faci curat in casa sau te plimbi in parc. Asculta muzica de relaxare câteva ore din zi. In acele stări stai întins în pat și goleste-ti memoria de angoase, concentreaza-te pe mediul in care te afli, respiră adânc și eventual ia în mana un obiect moale(squishy-ul sau stresa ball-ul, plușurile sunt indicate) care să-l strangi pentru a-ți descarca ticurile nervoase. Încearcă și vezi efectele.

| Teo29 a răspuns:

Incearca si din plante, Seditivax de la Aboca capsule ajuta. Asta inainte sa reincerci tratamentul clasic.

Fa pe langa si psihoterapie, cauta pe cineva priceput. Va fi bine!