| alinaa765 a întrebat:

Buna seara, simt nevoia sa ma descarc si sper din suflet sa pot primi ajutor din partea persoanelor care au trecut prin experiente asemanatoare. Inca de cand eram mica am avut anxietate legata de sanatate, intr-una ma speriam de tot felul de boli pe care nu le intelegeam. Am fost foarte speriata de tumorile cerebrale dat fiind faptul ca auzisem cat de periculoase sunt. Cu toate astea, eu prin adolescenta ma apucasem de fumat. Stiam ca fumatul creste sansa de a dezvolta cancer insa nu ma puteam oprii deoarece ziceam ca nu am cum sa patesc nimic, ca toti fumeaza. Problema a disparut pentru un an insa a reaparut si a venit mai puternica, a venit insotita de atacuri de panica. Primul meu atac de panica a fost unul dur. Simteam ca mi se scurge sangele din cap in gat si eram foarte foarte speriata, insa prietena mea m-a linistit spunand ca este atac de panica(ea sufera de tulburare de panica si a avut si ea acest simptom)
Pe urma, am luat o infectie la intestin si am vomitat, am avut diaree si asa am slabit 10 kg aproape…. in cateva zile. Cand am mers la spital am intalnit un baietel cu tumoare cerebrala in stadiu terminal, ceea ce brusc a pornit in mine din nou o mare teama pentru aceasta boala. Am inceput sa nu mai gasesc bucurie in viata, am inceput sa simt depresia cum curge prin mine iar terapeuta mea m-a trimis la psihiatru, unde mi-a prescris Serlift. De la acest medicament am avut niste stari oribile: ameteala, somnolenta, midriaza(pupile dilatate ) asa ca dupa aproape 2 luni am renuntat la el. Ce e drept, cat l-am administrat nu am avut atacuri de panica insa la un moment dat am inceput sa am mai dese mai cu stari de lesinat si de sufocare, si atunci am renuntat.
Simptomele mele actuale sunt in felul urmator: Dureri de cap in crestet, lateral; tiuit in ureche; probleme cu coordonarea picioarelor si a mainilor(tresar fara motiv, mainile uneori simt ca le folosesc greu); simt ca ametesc, simt ca nu pot respira cand stau culcata pe spate, simt ca ma innec si sa ma sufoc; nu mananc mai deloc din frica de a nu ma inneca; dureri de coloana seara de obicei. Cel mai tare ma deranjeaza faptul ca toate acestea ma handicapeaza si imi fac viata grea de trait. La urgente de fiecare data cand am ajuns spuneau ca e pe baza de stres. Au facut un EKG si au spus ca e bine. M-au trimis de asemenea la endocrinolog pentru tiroida. Totusi, cele mai mari temeri ale mele raman: infarctul, stop cardio respirator, tumoare cerebrala si leucemie….Voi ati intampinat asemenea probleme? Ce ar trebui sa fac? Abia dorm noaptea din cauza ca simt ca ma sufoc si in gat simt un imens nod. De cand cu anxietatea asta, am si renuntat la fumat deoarece am o frica absolut oribila despre moarte. Am accese de furie si de plans. Multumesc ca ati acordat timp sa imi cititi situatia, de ceva vreme ma confrunt si cu ganduri suicidale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hyunjinsboxers a răspuns:

Uite care e faza, eu am anxietate și depresie. Datorita serliftului și psihologului am reușit să învăț cum să mă descurc într-un atac de panica/depresiv samd. Medical, mă gândeam cum sa nu am carii, sa mi se rupă genunchii sau rămân chioară - deși, am nevoie de 10 dinți refăcuți, miopia nu ajută și câteodată mi se umfla genunchiul drept de îmi vine să îl rup intenționat. Sunt unele chestii - ca moartea, daca tot ai pomenit, pe care nu le putem controla in momentul ăsta. Ce nu poți controla, uită, lasa-le deoparte. Nu ești responsabil direct, nu te băga, nu lua ceva ce nu e al tău.
Și să știi cu întreruperea serliftului, îmi pare rău că ai luat decizia asta. Eu când l-am întrerupt deja îmi revenisem cat de cat, psihiatrul m-a văzut. Ai anxietatea data la maxim, daca ai și insomnie. Poți lua niste jeleuri de la farmacie, dar înainte vorbește cu medicul de familie/psihiatru, nu le lua de capul tau. Știu că e greu, mai ales la început, dar încet încet daca o iei pas cu pas o să fie mult mai bine, crede-mă

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te-au trimis peste tot inutil, fiindca tu nu ai o problema fizica, ci una mentala, de anxietate si atacuri depanica, de aceea esti paralizat de frica, din cauza ca-ti induci singur atacurile de panica.
Mergi la Psihiatru, pentru evaluare corecta si tratament serios, ca sa iesi din starile astea isterice, de plans fara rost, de frica samd.

| mont a răspuns:

Mă tem ca la tine problema e de ordin psihologic nu de vreo boală fizică. Ai nevoie de un consult și câteva ședințe la un psiholog.

| alinaa765 explică (pentru mont):

In urma consultului psihiatric mi-au recomandat medicamentele insa nu le pot tolera. As vrea sa fiu suficient de puternica sa fac fata doar cu terapie… Insa nu reusesc sa mi opresc anxietatea oricat de tare as dori, asta ma face sa ma speriu ca poate nu e anxietate ci alte boli

| mont a răspuns (pentru alinaa765):

Sigur e doar anxietate și se poate rezolva cu terapie, distracții, etc.

| Ilovedinero a răspuns:

La tine este totul psihologic.Gandeste-te ca cel mai mare rau ti-l faci in momentul in care te gandesti ca vei avea ceva rau, crede-ma.Mama este asistenta si au facut un experiment pe o dosmna care a venit cu " dureri de cap".Au pus doar ser fiziologic intr-o seringa si i-au facut " injectia" dupa 10 minute nu o mai durea nimic. Daca gandesti pozitiov se vor intampla multe lucruri bune, cu cat esti mai suparat, cu atat esti mai bolnav pe parcursul vietii

| Cavaler001 a răspuns:

Of. In primul rand trebuie sa.ti schimbi modul de gândire, sa fii optimista că totul va fi bine.
Nu ne.ai spus ce vârstă ai, dar văd că nu mai ești adolescenta sau copil mic.
Unii băieți singuri căuta o fata ca tine cu care sa se bucure de viață și tu te consumi din orice.
Gândește.te că unii oameni sunt mai bolnavi că tine și caută să se bucure de frumusețea acestei vieți așa cum pot (unii nu mai au picioare, unii nu vad.)
Daca vrei sa te incurajez mai mult și să.ti arăt că trebuie să fii mai puternică poți să.mi scrii la lucip7483 around Gmail dot com.
P.S. fii optimista și credincioasă (credință înseamnă să ai încredere în puterea bineluiwinking )

| mariamarin2006 a răspuns:

Și eu simt asta... Ai grijă de tine, te rog

| alinaa765 explică (pentru mariamarin2006):

Pentru tine cea a fost?

| mariamarin2006 a răspuns (pentru alinaa765):

Ei bine e stresul legat de școală și viața în general... Nu sunt în stare să fiu cum se așteaptă ceilalți să fiu. Sper că va fi ok până la urmă...
Sunt foarte perfecționistă și am probleme cu memoria în ultima vreme amintirile îmi sunt foarte vagi. Cele din trecutul imediat.
E complicat de spus, îmi pare rău. Nu prea știu cum să verbalizez ce simt.

| Hyunjinsboxers a răspuns:

Schimba psihologul și du-te și la psihiatru

| Devoratorul a răspuns:

Exclusă varianta sinuciderii, dacă te interesează aceste cauze de moarte poți căuta în engleză găsești cel mai bine cum sa le previ, și sunt o grămadă de moduri de a muri nu neapărat de boala, poate da mașina peste tine, iti poate cadea cv in cap sa iti rupi gatu etc. Cel mai bine este să te rogi la entitatea religiei tale și să îți trăiești viața și să cauți un mod de gândire mai pozitiv.
De exemplu și mie îmi era foarte frică să nu ia foc blocu noaptea și să mor așa dar într-un final am reușit să mă calmez.
PS. Un comprimat care ajută la relaxare este magneziu dar nu trebuie consumat în cantități industriale deoarece poate provoca diaree deoarece relaxează mult.
Nu te mai gândi la sinucidere.

| alinaa765 explică (pentru Devoratorul):

Eu nu simt stresu. Anxietate poate sa nu se simta si ea totusi sa fie, constant prezenta? Ai avut vreodata simptome asemanatoare cu ce am mentionat? Is curioasa daca a patit cineva ceva similar

| Bob_Alexandra_1999 a răspuns (pentru alinaa765):

Da, eu am foarte des simptomele pe care le-ai enumerat de la anxietate. In special dureri de cap si tinitus in urechi. Esti ok fizic. Ai nevoie de terapie si sa fii atenta la nevoile tale. M-amemotionat cu ce ai scris pentru ca ma confrunt si eu cu asta. Mai ales aceleasi boli pe care le-ai scris. Fii blanda cu tine, am trecut peste o pandemie si s-a vb doar despre moarte.

| anonimg a răspuns (pentru Bob_Alexandra_1999):

O viață simplă, liniștită și sănătoasă ne stă la dispoziție. Autoarei acestui topic i-am recomandat să citească o carte din aplicația EGW Writings2 din Magazin play. Recomand amandorura cartea "Divina vindecare" din aceeași aplicație sau de la librăria SolaScriptura, librărie ce se găsește fizic în majoritatea localităților mai mari din țară.