| Florin9Florin9 a întrebat:

Apa de la robinet e dăunătoare într-o oarecare măsură?

Dacă da, indiferent de cantitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti umpla plamanii, atunci sigur.

| aXy99 a răspuns:

Da, este. Depinde de fiecare. E indicat sa consumi cat mai putina.

Depinde de zone, cum sunt tevile etc. Contine clor, iar daca tevile sunt murdare, probabil si rugina si multe altele.

| WhiteLife a răspuns:

Are conținut mai mare de anumite metale și săruri (se simte si gustul metalic), ceea ce pe durata lunga îți poate afecta dinții și probabil și altele. Acuma depinde și de ce apa e, depinde de la oraș la oraș. La noi in oraș nu știu din cunoscuți sa bea apa de la robinet, dar am prieteni in alta parte care așa fac și nu au nimic.

| Digikey a răspuns:

Unii au baut toata viata doar de la robinet.Eu cred ca daunatoare este si apa imbuteliata in sticle de plastic care sta cu lunile prin depozite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam este. Teoretic e potabilă, practic nu. Pentru ca apa de la robinet e cea mai calcaroasa. Are și gust de clor in unele zone. Evita cât poți de mult. Asa dacă rămâi și tu o zi doua fără apa și bei de la robinet nu mori, stai liniștit

| împreunăfacembine a răspuns:

Depinde acum.
Oamenii de la tara cu siguranta consuma si apa de la robinet, iti dai seama.

Dar da, e daunatoare, deoarece contine clor, iar tevile prin care vine, pot contine rugina, etc.