| desigur7777 a întrebat:

Ar trebui sa ma ingrijorez daca menstruatia mea întârzie, avand in vedere ca luna trecuta a venit cu 4 zile mai repede? (mentionez ca nu am avut un contact sexual)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lungimea diferita ca numar de zile de la un ciclu menstrual la altul se datoreaza faptului ca activitate hormonala este fluctuanta ceea ce provoaca atat dereglarea ciclului menstrual cat si imposibilitatea de a putea anticipa momentul in care va porni urmatoarea sangerare menstruala. Ca atare in cazul tau nu ai niciun motiv de a fi ingrijorata in cazul in care apar abateri in +/- de pana in 5-7 zile. Multa sanatate!

| DaniGl a răspuns:

Întârzierea ciclului menstrual poate avea mai multe cauze printre care: oboseala, stres, tulburări de alimentație, antrenamente fizice intense.